17.11.2023 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Děláme vše pro živočišnou výrobu

Zemědělské družstvo Mír Ratiboř hospodaří nedaleko Vsetína na výměře 1320 hektarů zemědělské půdy, z nichž pouze 300 hektarů připadá na půdu ornou. Podle slov předsedy představenstva Zdeňka Adámka předurčuje vysoká výměra trvalých travních porostů podnik k zaměření na živočišnou výrobu, konkrétně chov dojeného skotu plemene holštýn, a to v červené variantě.

Dlouhodobým cílem družstva je podle jeho předsedy bezproblémové, dlouhověké a zdravé stádo s užitkovostí 10 000 kilogramů mléka s vyšším obsahem mléčných složek a dobrou reprodukcí. „Což se nám daří,“ uvedl Zdeněk Adámek.

Především krmení

Obhospodařované pozemky se nacházejí v průměrné nadmořské výšce 450 metrů s rozptylem mezi 320 a 650 metry. Na orné půdě se pěstuje na výměře zhruba 160 hektarů silážní kukuřice, která se aktuálně zkrmuje pouze dojnicím. „Poslední roky jsou spíše sušší, takže objem pro ostatní kategorie skotu je založen na krmivech, jako jsou jetel a hrách (většinou ve směsce s ovsem). V letošním roce také málo pršelo, kukuřice sice má kvalitní palice, ale nenarostlo tolik zelené hmoty, kolik bychom potřebovali. Proto siláž šetříme pro tu nejpotřebnější kategorii – pro dojnice,“ konstatoval předseda podniku. Aktuálně se v Ratiboři pěstuje na výměře 70 hektarů žito, které se v květnu sklidí metodou GPS. Plánuje se i využití čiroku.

Do krmné dávky se zařazuje také kukuřičné zrno nakupované ze společnosti LUKROM a cukrovarské řízky, které kromě dodání potřebné energie také dávku zchutňují.

Především kvůli dodržení pravidel osevního postupu patří stovka hektarů obilninám, zhruba deset hektarů zaujímají trávy na semeno. Zbylá výměra je určena pro produkci píce na orné půdě. „Kvůli svažitostem terénu má náš největší hon výměru zhruba 16 hektarů, kukuřici v průměru pěstujeme na šestihektarových polích,“ přibližuje strukturu orné půdy Zdeněk Adámek.

Plocha trvalých travních porostů dosahuje v družstvu bezmála tisíc hektarů. Zhruba 50 hektarů ročně se obnovuje bezorebným přísevem, součástí péče o ně je také hnojení kejdou.

Nejen pevnější zdraví

Celkem ZD Ratiboř chová zhruba 1700 kusů skotu na třech farmách, v Pržně, Holšťálkové a Jablůnce. Základní stádo ZD Ratiboř tvoří 800 redholštýnských krav s průměrnou roční užitkovostí na úrovni 10 000 kilogramů mléka a obsahem složek 4,2 % tuku a 3,65 % bílkovin. Denně se aktuálně dodává do mlékárny v Kuníně 18 000 litrů (v sezóně až 22 000 litrů) za jednotkovou cenu 9,50 Kč. Ročně se jedná o 7,5 milionu litrů mléka. Jak komentoval představitel družstva, díky zapojení do mlékařského družstva Kunín odbytuje podnik za relativně vysokou realizační cenu, a vzhledem ke kvalitě a množství jsou k jednotkové ceně připočítávány příplatky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down