23.10.2015 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Desáté setkání chovatelů prasat ve Smiřicích

Setkání pro chovatele prasat, které na podzim pořádá akciová společnost Chovservis na západě Čech v Újezdu u Cerhovic a ve východočeských Smiřicích nad Labem má za sebou již desáté pokračování. Jeho záměrem je především nabídka inseminačních dávek plemenných kanců mateřských a otcovských plemen, včetně syntetických linií ustájených v inseminačních stanicích kanců v Brné a v Koutu na Šumavě.

 

Nedílnou součástí audiovizuální prezentace plemeníků jsou i odborné semináře. Na tom letošním byly prezentovány například aktuální informace o vývoji tohoto sektoru agrárního odvětví u nás a ve světě a dále o chystaných kontrolách žadatelů o dotace na welfare. K úplnému výčtu tradičně bohatého odborného programu  ještě zbývá  zmínit praktická doporučení, která byla tentokrát zaměřena na minimalizaci ztrát selat do odstavu.

Stejně jako na Bouchalce, tak i setkání chovatelů prasat ve Smiřicích zahajoval Ing. Jan Stibal. Ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě  ve svém vystoupení zhodnotil aktuální situaci v chovu prasat s ohledem na ceny za jatečná prasata, dále na ceny nakupovaných surovin a krmiv a k dotacím.

Na adresu dotací Ing. Stibal  předeslal, že takzvané osmičkové dotace – 8. F. a. a  8.F.b. by měly být i napřesrok financovány v plném rozsahu. Druhou kategorií jsou dotace na welfare prasat, jejichž smyslem je nahradit chovatelům vícenáklady nebo ušlý zisk z důvodu zlepšeného welfare.

„Letošní první ročník fungování dotací na welfare provázejí klasické porodní bolesti. V rámci dotačního titulu existuje mnoho bodů, které jsou velmi komplikované a navíc administrativně náročné. V této souvislosti Ministerstvo zemědělství slíbilo revizi u podopatření Zvětšení plochy pro odstavená selata. Protože do dotací na welfare neprošly všechny navrhované body, připravujeme rezervní dotační titul, který by zohledňoval například nezaroštovanou plochu pro selata, permanentní dozor na porodně, používání přípravků na snižování amoniaku, šetrnou kastraci nebo antistresové přípravky. Vesměs se jedná o body, které se buď musí plnit, nebo přinesou chovateli prospěch,“ doplnil Ing. Stibal.*

Více se dočtete v časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down