11.07.2010 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deštivé počasí jezdce neodradilo

Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola Benešov se v letošním roce stala poprvé pořadatelem Ligy zemědělských škol v parkurovém skákání. S nápadem organizovat tuto soutěž přišli před pěti lety v Humpolci. Jednotlivá kvalifikační kola se jedou i v Humpolci, Lanškrouně, Chrudimi a na dostihovém závodišti v Pardubicích.

Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola Benešov (VOŠ a SZeŠ Benešov) funguje v různých podobách již od roku 1895. V nadcházejícím školním roce 2010/2011 podle její ředitelky PaedDr. Bc. Ivany Dobešové nabízí maturitní studium ve čtyřech oborech – Agropodnikání (školní vzělávací program Podnikání v zemědělství a Chov koní a jezdectví), Zahradnictví (školní vzělávací program Tvorba a údržba zahrad a Údržba golfových hřišť) a Veterinářství (školní vzdělávací program Veterinární technik a Pet specialista). Nesmíme zapomenout ani na Přírodovědné lyceum se zaměřením Věda a výzkum a Zemědělství a ekologie.
„Zde nabízíme unikum v oblasti českých středních škol – jeho výuku v angličtině,“ upozorňuje PaedDr. Dobešová. V prvních dvou letech studia mají žáci vyšší počet hodin všeobecné angličtiny, na konci druhého ročníku skládají zkoušku a od třetího ročníku se v angličtině vyučují některé předměty.
Po ukončení středoškolského studia se mohou absolventi dále vzdělávat na Vyšší odborné škole (VOŠ), kde za tři roky získají titul diplomovaného specialisty v oboru Zemědělské podnikání.

Zúročení praktických dovedností

„V naší škole je v rámci oboru Agropodnikání vyučován školní vzdělávací program Chov koní a jezdectví. Výuka tohoto programu vychází ze zemědělského základu a je rozšířena o předměty týkající se problematiky chovu a ošetřování koní, zoohygieny a prevence, výcviku koní a jezdectví. Studenti tohoto zaměření absolvují učební a individuální praxi během školního roku a dále prázdninovou praxi, při kterých získávají praktické dovednosti v chovu koní a jezdectví,“ přibližuje ředitelka školy. A dodává, že se škola díky kvalitní výuce a zájmu studentů mohla stát jedním z pořadatelů letošního, pátého ročníku Ligy zemědělských školv parkurovém skákání.
V tomto ročníku se jedou tak jako každý předcházející rok jednotlivá kvalifikační kola organizovaná středními školami, které vyučují obor vzdělání Chov koní a jezdectví. Slavnostní vyhodnocení Ligy zemědělských škol probíhá vždy v září na dostihovém závodišti v Pardubicích při výstavě Koně v akci. V letošním roce se jedná o závod o přeborníka zemědělských škol a o pohár ministra zemědělství České republiky. V loňském roce vyhrál ligu absolvent VOŠ a SZeŠ Benešov Michal Vantroba.

V Pecínově a v dešti

Kvalifikační kolo proběhlo v polovině května v jezdeckém areálu Pecínov u Benešova, kde měli soutěžící k dispozici pískové kolbiště i opracoviště pro koně. V rámci čtyř soutěží se utkalo celkem 67 závodníků. I přes nepříznivé počasí se návštěvníci měli na co dívat.
První soutěž – Hobby soutěž - parkurové skákání do 80 cm, vyhrála mezi osmi závodníky Iva Nedělková na koni Night Beauty z Jezdeckého klubu Český Dvůr Nová Ves. Druhá soutěž vyzkoušela jezdce ve skoku stupně ZM do 90 cm. V ní se mezi 31 soutěžícími nejlépe prosadila Kristýna Bartošová na koni Jasněnka ze SJK SZeŠ Lanškroun.
Ve třetí soutěži - skoku stupně Z do 100 cm získala ze 21 jezdců nejvyšší ocenění Vendula Šulcová na koni Markíz 2 z JK České zemědělské akademie při SŠ Humpolec. Čtvrtý závod - skoky stupně ZL do 110 cm vyhrála Kateřina Rajglová na koni Champan 23 z JK Pecínov, která porazila šest dalších jezdců.
I přes nepřízeň počasí se podle mínění zúčastněných závody v Pecínově vydařily. Startující studenti i studenti pořádající benešovské školy měli možnost získat další zkušenosti s parkurovými závody a jejich pořadateli - VOŠ a SZeŠ Benešov zase zkušenosti s organizací závodu tohoto typu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down