Detekce kulhání u dojnic digitálně

Partnerství s CattleEye doplňuje portfolio digitálních řešení GEA pro lepší životní podmínky zvířat a udržitelnější zemědělství.  Nový systém detekce kulhání šetří čas, náklady a zvyšuje pohodu zvířat. Kamera a software se dají použít na široké škále farem. Odhalte nemoci rychleji pomocí kamery a umělé inteligence.

GEA společně se svým partnerem CattleEye, agropodnikem se sídlem v Severním Irsku, nabízí nové digitální řešení pro rychlejší detekci a léčbu kulhání u krav. Skládá se z kamery a softwaru, který analyzuje vzorce pohybu zvířat. Systém je dostupný všem zákazníkům GEA po celém světě prostřednictvím prodejních organizací v dané zemi.

Kulhání je na mléčných farmách častým problémem s dalekosáhlými důsledky. Kromě snížení welfare zvířat a vysokých veterinárních nákladů jsou postižené krávy také méně produktivní. Krávy se navíc hůře chovají a zvyšuje se riziko sekundárních onemocnění. Nemoci paznehtů a související kulhání jsou třetí nejčastější příčinou úhynu dojnic – a tedy hlavním finančním rizikovým faktorem farmy. S pomocí umělé inteligence mohou nyní zákazníci GEA podniknout protiopatření již v časné fázi.

Pro detekci kulhání je nad stávajícím systémem dojení instalována 2D kamera. Ta spolehlivě zachytí a pravidelně zaznamená každou krávu při odchodu z dojírny. Přidružený software CattleEye pak vyhodnocuje nepravidelnosti v pohybu zvířat a označí je v systému. K těmto datům pak lze kdykoli přistoupit prostřednictvím aplikace na chytrém telefonu a tabletu i na počítači. Tímto způsobem lze automaticky identifikovat a včas ošetřit hrozící nebo již vzniklé kulhání. „Jde o velmi pohodlný a především časově nenáročný způsob, jak dohlížet na zdraví paznehtů stáda,“ říká Holger Siegwarth, viceprezident pro digitální řešení a služby společnosti GEA Farm Technologies.

„Další výhodou je, že toto řešení lze nainstalovat na nové i stávající farmy s konvenčními i automatickými dojicími systémy. Je také téměř bezúdržbové,“ vysvětluje Terry Canning, generální ředitel společnosti CattleEye.

„Společně s CattleEye nyní můžeme našim zákazníkům nabídnout další důležitý produkt pro řízení stád, který nejen činí farmy ziskovějšími, ale také jim umožňuje pracovat udržitelněji. Zvířata jsou celkově zdravější, žijí déle a jsou trvale produktivní,“ říká Holger Siegwarth.

Tisková zpráva, Düsseldorf 25. ledna 2023*

Foto: Kamera zachytí každou krávu v dojírně a software CattleEye analyzuje její pohybový vzor a detekuje možné kulhání (Obrázek CattleEye)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down