25.01.2019 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Detekce virů afrického moru ve vepřovém vyvolává obavy

Nemoc byla poprvé zjištěna v Mongolsku, virus ASF byl detekován v produktech z vepřového masa zachycených v Austrálii a Thajsku. V období od července do prosince roku 2018 bylo zaznamenáno 1113 výskytů ASF u domácích prasat v Evropě. ASF se vrací do Ugandy do distriktu Masaka.

Zatímco dvě země oznámily, že byl v nezákonně dovezených vepřových produktech zjištěn virus afrického moru prasat (ASF), nová ohniska nákazy jsou i nadále hlášeny u domácích prasat v Číně a Rumunsku a také poprvé v Mongolsku. Mongolská agentura pro zdraví zvířat uvedla, že v zemi došlo k prvnímu výskytu ASF. První případy byly zjištěny v lednu v bulharské provincii Bulgan v malém chovu a brzy následovaly další případy čtyř ohnisek v jiných malých domácích chovech ve třech dalších oblastech. Na základě oficiálních zpráv ministerstva zemědělství ve Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE) překročily přímé ztráty v důsledku úhynu a utracení více než 600 zvířat.

U případů ASF, k nimž dochází ve velké části Číny od srpna roku 2018, vzrůstají obavy o dodávku vepřového masa před nadcházející sezonou. Vicepremiér ČLR Hu Chunhua nedávno popsal situaci v zemi jako „komplikovanou a vážnou“. Vyzval k většímu dohledu nad chovem prasat, jatkami a dopravou, aby zajistil správné provádění kontrolních opatření. Malý domácí chov prasat v okrese Yinchuan se stal prvním případem ASF v centrální čínské provincii Ningxia, jak uvádí oficiální zprávy ministerstva zemědělství OIE. Zdroj infekce zůstává neznámý. Bylo potvrzené ohnisko v Gansu v okrese Langzhou se 190 prasaty, která byla utracena nebo uhynula. Po uplynutí doby bez detekce viru ASF čínští úředníci informovali OIE, že situace byla „vyřešena“ v Šanghaji a v provinciích Hubei, Hunan, Jiangxi a Tianjin. Omezení uvalená po předchozím vypuknutí nemoci, byla zrušena. Zatímco informace o zdroji infekce v těchto oblastech byly obecně nejednoznačné, bylo zjištěno jako příčina případů v Hubei a Hunan, kde se vyskytly čtyři, resp. sedm ohnisek, tekuté krmivo.

 ASF zjištěné v pašovaných produktech z vepřového

Virus ASF byl zjištěn ve vepřových produktech zachycených ozbrojenými silami v Austrálii a Thajsku. Žádná ze zemí nezaznamenala známky onemocnění v příslušných populacích prasat. Šest výrobků z vepřového masa ze 152 testovaných v Austrálii bylo podle ministerstva zemědělství kontaminováno virem ASF. V Thajsku počet zabavených vzorků vepřového masa pozitivně testovaných na virus ASF dosáhl devíti, jak uvádí Bangkok Post. Tyto později pozitivní testy byly provedeny na salámech a klobásách zabavených cestujícím z Čcheng-tu v Číně.

Jatečně upravené tělo prasete nalezené na pláži na Tchaj-wanu bylo rovněž pozitivně testováno na ASF. Místní odborníci se domnívají, že nejpravděpodobněji jatečně upravená těla doplula na ostrov Matsu z nedaleké čínské provincie Fujian, kde byly případy onemocnění zaznamenány.

Více pozitivních testů u divokých prasat v Evropě

Během uplynulého týdne národní veterinární orgány v Belgii, Lotyšsku a Rumunsku informovaly OIE o nových ohniscích ASF u příslušných populací divokých prasat. Lotyšské ministerstvo zemědělství od počátku tohoto měsíce potvrdilo úmrtí 65 divočáků na různých místech celé země. Během druhého lednového týdne bylo dalších uhynulých 39 divokých prasat v Belgii pozitivně testováno na virus ASF. Všechny případy byly v provincii Lucembursko, kde se vyskytly všechny předchozí epidemie. Rumunský národní veterinární orgán prohlásil, že situace ASF je „vyřešena“ ve dvou skupinách ohnisek v Satu Mare na severozápadě a v severní části Maramures. Nové ohniska však Rumunsko nadále OIE potvrzuje. Nejnovější zprávy popisují úhyn divokých prasat v krajích na severu a jihu země včetně Satu Mare. V severozápadním kraji Bihor, stejně jako Braila, Olt a Teleorman na jihu, bylo také potvrzeno ohnisko této choroby v malých stádech. Celková ztráta byla 168 zvířat domácího utracených nebo uhynulých.

Při nedávném přezkoumávání situace s ASF v Evropě International Disease Monitoring group ministerstva pro životní prostředí, potraviny a záležitosti venkova ve Velké Británii zdůraznila obecný pokles počtu nových případů ASF u prasat domácích v regionu, zatímco trend mezi populací divokých prasat je vzestupný. V období od července do prosince roku 2018 bylo zaznamenáno 1113 výskytů ASF u domácích prasat v Evropě. Z nich bylo 966 ohnisek v Rumunsku, další v Polsku (67), na Ukrajině (58), v Litvě (31), Rusku (30), Moldavsku (23), Lotyšsku (7) a Bulharsku (1). Během stejného období se v 10 zemích objevilo 2338 výskytů onemocnění u divokých prasat. Tento seznam nezahrnuje Belgii, kde by mohlo dojít k vypuknutí epidemie po dokončení kontroly.

ASF se vrací do Ugandy

Zemědělci v oblasti Masaka v Ugandě jsou v pohotovosti pro případ nových ohnisek ASF, jak uvádí Daily Monitor. Rozsah infekce je nejistý, ale místní veterinář řekl, že prasata uhynula. Chovatelé prasat jsou vyzýváni, aby přijali opatření, která zabrání dalšímu šíření infekce. Masaka je přední zemí produkující prasata a ASF způsobila v roce 2015 a 2017 smrt stovek prasat.*

Zdroj: www.wattagnet.com, 24. ledna 2019

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down