Včera (20. dubna) proběhl ve Větrném Jeníkově tradiční odborný seminář uzavření vyhlášením výsledků soutěže o mléčnou farmu roku 2017. Přednášky se týkaly nejen cen mléka, společné zemědělské politiky po roce 2020, počtu somatických buněk v mléce jednotlivých kategorií krav, ale také řízené reprodukce ve stádech dojeného skotu. Zahraniční host popsal signály krav, kterými vyjadřují to, jak dobře či špatně jsou ustájeny, krmeny a ošetřovány.
Programem semináře provázel Ing. Jiří Burdych (VVS Verměřovice). Ve své přednášce se zmínil o cenách mléka (v letošním březnu byla cena mléka v ČR o 11,6 % nižší než průměrná cena v EU) a shrnul informace o farmách, které se do soutěže letos přihlásily. Bylo jich celkem 66, 32 chovatelů českého strakatého a 34 holštýnského skotu. Podle sedmi kritérií byly farmy vyhodnoceny a podle počtu získaných bodů vybráni finalisté 10, po pěti podle plemene), které navštívila odborná komise. Na základě jejího hodnocení bylo sestaveno pořadí farem. Průměrná užitkovost holštýnského skotu finalistů byla podle kontroly užitkovosti 9749 kg (28 kg mléka na ustájenou dojnici denně) a českého strakatého 7376 kg (20,5 kg mléka na ustájenou).
Vyhodnocení umístění farem se ujal za vyhlašovatele soutěže MVDr. Libor Borkovec (Zoetis). Situaci na farmách během návštěv zhodnotila předsedkyně komise Ing. Růžena Seydlová, Ph.D. (VÚM Praha). Kladně hodnotila technická vybavení chovů, jako jsou ventilace stájí řízené meteostanicí, ustájení telat ve velkokapacitních stenech, robotické přihrnovače krmiva, systém mezidezinfekce, strojní stimulace dojení, sypače pro aplikaci vápence a dezinfekce, zařízení na pasteraci a rozmrazování mleziva. Naopak negativa viděla v nedostatečné práci s faremními daty, ne vždy pochopením a využitím faremní kultivace, neaktualizaci seřízení dojicí techniky, relativně vysokém počtu mastitid ve stádě a vysokém procentu keratozních struků Dodala ale, že na všech farmách bylo patrné nadšení, s jakým se pracuje a vstřícné jednání.
Jak to letos dopadlo?
Mezi chovateli holštýnských dojnic se jako pátá umístila farma Luková (ZOD Žichlínek), čtvrtá byla farma Pernarec (Úněšovský statek). Na stupních vítězů se ocitli jako třetí chovatelé z Batelova (DV Batelov), druzí byli z Jevíčka (Hanácká společnost Jevíčko) a zvítězili chovatelé holštýnek z farmy v Tlumačově (ZOD Mrákov).
Chovatelé českých strakatých krav ze Rváčova (Zeos Lomnice) byli pátí a čtvrtí pak z farmy Šedivec (Klas Nekoř). Na bednu se jako třetí dostala farma z Radešínské Svratky (Proagro Radešínská Svratka), druhá byla farma Libín (ZD Libín) a zvítězili chovatelé z Mirošova (Příkosická zemědělská).
Podrobněji v časopisu Náš chov 6/2017 a týdeníku Zemědělec.