Tradiční setkání pro chovatele prasat, která na podzim pořádá akciová společnost Chovservis na západě Čech v Újezdu u Cerhovic a ve východočeských Smiřicích nad Labem, má za sebou již deváté pokračování. Jejich záměrem je především nabídka inseminačních dávek plemenných kanců mateřských a otcovských plemen, včetně syntetických linií ustájených v inseminačních stanicích kanců v Brné a v Koutu na Šumavě. Nedílnou součástí audiovizuální prezentace plemeníků jsou však také odborné semináře. Na tom letošním byly prezentovány například informace o vývoji tohoto sektoru domácího agrárního odvětví ve vztahu k dotačním titulům, dále o aktuální nákazové situaci v chovech prasat u nás a ve světě a konečně i praktická doporučení pro producenty vepřového masa.
Na inseminačních stanicích kanců v Brné a Koutu na Šumavě má ustájené plemeníky východočeská akciová společnost Chovservis. Podle jejího hlavního šlechtitele prasat Ing. Miroslava Koláře jsou v nich jak kanci reprezentující národní šlechtitelský program, tak zástupci zahraniční genetiky. V rámci čistokrevné genetiky se jedná o reprezentanty mateřských plemen, respektive českého bílého ušlechtilého a české landrase, a dále otcovských plemen, tj. duroka, bílého otcovského a pietraina. Do finální „C“ pozice jsou určení představitelé syntetických linií, a to H 38 (kombinace duroc x pietrain) a H 48 (bílé otcovské x pietrain). Konečně ustájení kanci Topigs, PIC a dánský duroc reprezentují zahraniční genetiku.
Zatímco na Bouchalku jezdí chovatelé z regionů středních, západních a severních Čech, setkání v městském kulturním středisku Dvorana ve Smiřicích nad Labem je určeno zejména pro jejich východočeské kolegy.
Stejně jako před týdnem v hotelu Bouchalka, tak i včerejší setkání chovatelů prasat ve Smiřicích zahajoval ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Ing. Jan Stibal. Ve svém vystoupení zhodnotil aktuální situaci v chovu prasat ve třech bodech, a to s ohledem na ceny za jatečná prasata, dále na ceny nakupovaných surovin a krmiv a na dotace.
„Během čtyř týdnů se cena propadla asi o šest korun. Mezi chovateli prasat v tom okamžiku zavládly pesimistické nálady, což je pochopitelné. Podle aktuálního vývoje cen v Německu, z nichž se určují ceny u nás, však dochází k určité stabilizaci. Při porovnání cen za jatečná prasata za poslední tři roky je zřejmé, že i letošní cena kopíruje jejich pomyslnou křivku. Nápočtem máme dokonce lepší cenu než v předchozích letech, přestože k jejímu poklesu dochází dříve. Když se v letošním roce ohlédneme zpět, 29. leden začal pro evropské chovatele šokem v podobě zákazu exportu jatečných prasat do Ruska. A to i přesto, že do Evropy se toto nebezpečné onemocnění šíří z východu, respektive z Ruska, jehož představitelé se vůbec netají tím, že jde o politické rozhodnutí, kterým chrání svůj trh s vepřovým masem. Celkový objem tři čtvrtě milionu tun vepřového masa dováženého z Evropy na ruský trh se tak snížil o 85 %. K okamžitému propadu ceny sice nedošlo tak, jak se očekávalo. Oddálila ho možnost exportou na Filipíny a do Číny, část produkce se podařilo exportovat na ruský trh ve výrobcích,“ jmenoval důvody nedávného poklesu cen za jatečná prasata Ing. Stibal.*
Více se dočtete v aktuálním čísle časopisu Náš chov.