Devátý holštýnský Mrákov

Každé dva roky se v září schází chovatelé holštýnského skotu na travnatém hřišti v Mrákově. Na letošním ročníku celostátní výstavy soutěžilo více než sto krav ve dvou barevných variantách ze třiceti chovů celé České republiky. Význam akce podtrhlo také to, že se na ní sešly všechny šampionky předchozích výstav v Brně, Košeticích, Opařan i Země živitelky.

Areál výstaviště připravili chovatelé ze ZOD Mrákov, kteří zajistili zastřešené místo pro předvádění i pro ustájení vystavovaných zvířat a podíleli se i na občerstvení a kulturním programu. Akci doprovázela výstava zemědělské techniky a prezentace firem zajišťujících služby chovatelům. O přípravu zvířat i jejich předvedení se zasloužili studenti SOŠ v Horšovském Týně, zemědělské školy z Poděbrad a holandští mladí farmáři, ale samozřejmě také samotní chovatelé.

Na výstavě soutěžily krávy ve třech kategoriích (prvotelky, krávy na druhé laktaci a krávy na třetí a vyšší laktaci) v obou barevných variantách. Nizozemský rozhodčí a farmář Vincent van Dongen vybíral v každé předváděné skupině, kterých bylo celkem deset, vždy čtyři nejlepší zvířata a z nich potom dvě finalistky. Odpoledne byly potom nejprve vybrány vítězky jednotlivých kategorií a nakonec šampionka a rezervní šampionka red holštýnských krav a stejně tak i černostrakatých plemenic.

 

 

 Vyhlášení nejlepších

Mezi červenostrakatými prvotelkami byla jako nejlepší vybrána kráva 279066 932 z chovu FADIS Osiva, s. r. o. Vincent van Dongen k předchozímu hodnocení dodal, že dojnice má špičkové utváření vemene.

První místo red krav na druhé laktaci obsadila dobronínská 326854 961 Dobronín Patty a pozitivně byly hodnoceny mj. její končetiny a pohyb, resp. chodivost.

Soutěž nejstarších krav vyhrála 197350 932 Meclov Fanatička 3 také pro vynikající vyjádření mléčného charakteru a tvar vemene, zejména jeho přední upnutí.

Mezi těmito třemi vítězkami jednotlivých kategorií se rozhodovalo o šampionce výstavy ve zbarvení red. Vincent van Dongen vyhlásil šampionkou 326854 961 Dobronín Patty. Rezervní šampionkou byla, pro mléčný charakter a celkovou harmonii těla, zvolena kráva 197350 932 Meclov Fanatička 3.

V soutěži černostrakatých holštýnských prvotelek se stala vítězkou 422794 961 Černov Sandra, která podle rozhodčího byla v ukazatelích tělesné stavby, kapacity, končetin, vemene a mléčného charakteru nejlepší ze všech předváděných krav. Z úspěchu se radovali chovatelé z Rozvodí, spol. s. r. o. Černov.

První mezi dojnicemi na druhé laktaci byla vyhlášena 229797 932 Meclov Ester 22 s vynikajícím utvářením vemene a hloubkou těla.

Nejlepší v kategorii nejstarších černostrakatých holštýnek byla nejen za dobré utváření vemene a korektní postoj končetin se zdravými paznehty vybrána 326780 961 Dobronín Stormatika.

Tato dojnice byla také na závěr vyhlášena šampionkou výstavy mezi černostrakatými holštýnskými kravami a rezervní šampionkou se stala

229797 932 Meclov Ester 22 chovatelů z Meclovské a. s.

 

Více se dočtete v časopise Náš chov a týdeníku Zemědělec.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *