14.06.2018 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dexter plemenem prázdninové sedmičky

Dexter má irské kořeny a je jedním z nejstarších a také nejmenším evropským plemenem skotu. Plemeno je odolné, má vynikající pastevní schopnosti i na horších pastvinách či zamokřených loukách. Krávy jsou výborné matky s výjimečně dobrými mateřskými vlastnostmi a bezproblémovými porody. Navíc jsou krávy dlouhověké, čtrnáct i více telat není nic výjimečného. Maso plemene má vynikající kvalitu a chuť a vůni s dobrým mramorováním. Rovněž jatečná výtěžnost je velmi dobrá.

O existenci plemene dexter se poprvé psalo v roce 1776 a  prosinci roku 1892 vznikla Společnost pro chov skotu kerry a dexter.

Dexter je plemeno malého tělesného rámce s hmotností dospělých krav mezi 270–350 kg s výškou v kříži 91 až 112 cm a býci 450–500 kilogramů a výška v kohoutku bývá 96 až 121 cm. Nejrozšířenější barvou je černá, přípustné jsou i barevné varianty red (červená) a dun (hnědá, šedá). Přípustné jsou bílé odznaky na břichu, ale pouze od pupku dozadu.

Přestože je část populace zvířat geneticky bezrohá (od roku 1990), dextři jsou přirozeně rohatí. Obvykle jsou rohy relativně malé, středně silné, stáčející se směrem dovnitř a u býků se stáčí dopředu, u krav nahoru.

Novorozená telata obvykle váží asi 21–25 až do 30 kg a téměř ihned po porodu se zvedají a téměř okamžitě jsou mobilní.

Plemeno ekonomicky díky pastevnímu chovu produkuje maso s vynikající kvalitou a chutí a s dobrým mramorováním. Vzhledem k dobrému poměru masa ke kostem se dosahuje jatečné výtěžnosti nad 56 %.

Úspěch plemene dexter za posledních zhruba třicet let je zcela výjimečný. Schopnost plemene přizpůsobit se různým klimatickým podmínkám a systémům chovu napomáhá s jeho chovem v mnoha částech světa (USA, Austrálie, Nový Zéland, Kuba, Argentina, Keňa, Zimbabwe, Itálie, Belgie, Dánsko a Německo i Česká republika). Několik z těchto zemí má své vlastní chovy, což jen ukazuje, jak  se plemeno stalo celosvětově oblíbeným. V současné době má britská Dexter Cattle Society 1460 členů po celé Evropě a ročně je registrováno více než 4000 čistokrevných zvířat, dalšími organizacemi jsou American Dexter Cattle Association, Dexter Cattle Society of New Zealand, Purebred Dexter Cattle Association, Dexter Cattle Australia a Canadian Dexter Cattle Association.

Do České republiky byla první zvířata plemene dexter přivezena v první polovině roku 2012 z Dánska (čtyři krávy s telaty a plemenný býk) do chovu Karla Rodena ve Skrýšově na Sedlčansku. V roce 2013 se dovezly další březí jalovice. V současnosti se chovem plemene dexter u nás zabývá zhruba pětadvacet chovatelů s různým počtem zvířat od několika po desítky kusů. Ke konci loňského roku bylo do kontroly užitkovosti masných plemen (KUMP) zapojeno 22 chovatelů a 123 čistokrevných krav, včetně jalovic je to 245 zvířat. V plemenné knize je zapsáno nebo bude zhruba 228 krav a jalovic.*

Podrobněji o plemeni a jeho chovu na českých farmách v časopisu Náš chov 7/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down