Digitální technologie znamenají pro chov prasat změnu

Jak bude chov prasat ovlivněn rozšířením digitálních technologií do zemědělství a jaké výrobky se už mohou chovatelé vyzkoušet a otestovat? Digitální technologie jsou na vzestupu a změny čekají také chov prasat. Investice nejen do nových technologií pro ustájení a krmení, ale také do budoucnosti, tedy digitálních systémů, bude pro budoucnost chovu zásadní.

Producenti a spotřebitelé vepřového masa mohou těžit z technologií, které povedou ke zlepšení chovu, zvýšení efektivnosti a zároveň bezpečnosti potravin.

Umělá inteligence

Možnost rozpoznávání rysů prasat je díky umělé inteligenci již realitou. Relativně běžné je to například ve velkých farmách v Číně. Umělá inteligence je často spojena s hardwarovými technologiemi, jako jsou roboty, senzory apod. Monitorující příjem krmiva a vody, pohyb atd. Několik společností používá technologii k vyvolání pohybu prasnice, pokud hrozí zalehnutí selat.

Roboty

Roboty pracují 24 hodin po celých sedm dní v týdnu a zlepšují i welfare prasat. Takzvaný roboboar (robotický kanec) je navržen tak, aby detekoval říji prasnic. Prochází se pomalu po stáji a umožňuje individuálně zkontrolovat každou prasnici, u níž se zastaví dostatečně dlouho dobu, aby se určila fáze říjového cyklu. Jiné roboty čistí a dezinfikují stáje. Roboty mohou značně zlepšit bezpečnost tím, že nahradí rizikové práce při zpracování a balení masa a použijí umělou inteligenci k řezání masa.

Senzory

O senzory podobné náramkům, obojkům ve formě nositelné elektroniky (wearables) je v chovu prasat velký zájem. Senzory mohou upozornit chovatele na nemoci, popsat říjové cykly, zaznamenat příjem krmiva a vody, hladiny amoniaku, prachu, vlhkost a teplotu ve stáji, tedy cokoli, co je rozhodující pro produktivitu.

3D tisk

3D tisk umožňuje tisknout díly pro stroje nebo zařízení, což farmáři ušetří čas, který by strávil čekáním na dodávku nebo opravu. Tato technologie by mohla být obzvláště přínosná ve venkovských oblastech.

Drony

Použití dronů v chovu prasat by se primárně týkalo venkovních systémů chovu, mohly by kontrolovat stáda prasat, rozmístění jednotlivých prasat a jejich zdraví.

Virtuální realita

Několik společností a organizací (např. McDonalds, North Carolina Pork Council) již používá virtuální realitu k tomu, aby nabídlo spotřebitelům virtuální prohlídky jimi vybraných producentů vepřového masa. Dá se vidět vše od sklizně obilí až po pohled do porodny nebo výkrmny. Virtuální realitu lze také využít pro vzdělávání a školení, zejména v oblastech veterinární medicíny a projektování stájí.

Rozšířená realita

Rozšířená realita může přidat informace k tomu, co vidíme. Princip je založen na tom, že reálný obraz je doplněný počítačem vytvořenými objekty. Kamera u počítače nebo v mobilním telefonu snímá obraz reality a speciální aplikace umístí do obrazu doplňující informace, anebo vyvolá naprogramovanou akci. Vše se děje v reálném čase.

V chovu prasat by mohla fungovat na linkách při výrobě technologií do stájí, či  určování bezpečnosti potravin, případně jako vzdělávací nástroj pro pracovníky na linkách.

Blockchain

Blockchain (česky bločenka) je speciální typ decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou přitom chráněny proti neoprávněnému zásahu. Blockchain umožňuje lepší sledovatelnost, zvýšenou bezpečnost potravin, lepší platební systémy, nižší náklady na výrobu a logistiku a příležitosti pro nové podniky. Společnosti Walmart a IBM blockchain  používají na trhu s vepřovým masem a dalšími produkty v Číně.

Internet věcí

Internet věcí (Internet of Things, zkratka IoT) je označení pro síť fyzických zařízení, která jsou vybavena elektronikou, softwarem, senzory, a umožňuje těmto zařízením se propojit a vyměňovat si data. Iot je technologie, která spojuje všechny ostatní a např. projekt financovaný EU All-Smart-Pigs bude využívat IOT pro propojení zařízení v chovech prasat.

Digitální technologie ovlivní chov prasat v nejbližší budoucnosti (letos?). Producenti vepřového masa musí zvážit, jak jim digitální technologie nejlépe poslouží a které z nich přijmou za své.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down