19.01.2011 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dioxinová aféra se stále rozrůstá?

Dioxin je teratogenní, mutagenní a karcinogenní jedovatá látka, která může způsobit mnoho vážných chorob, jako jsou rakovina, neplodnost, onemocnění jater, a také choroby endokrinní a nervové soustavy. Evropská komise tvrdila, že úroveň dioxinu v kontaminovaných vejcích a mase nepředstavuje ohrožení lidského zdraví. Německá ministryně zemědělství Ilse Aignerová říkala, že není žádný důvod k panice, ale ani ke klidu a že lidé, kteří toto zavinili, jsou nezodpovědní a bezohlední.

Dioxin, který byl nalezen ve vejcích a kuřecím mase, znamenal v na začátku ledna uzavření asi 5000 německých farem. Ministerstvo zemědělství Dolního Saska, kde byla kontaminace okolo Vánoc objevena, uvádí, že 4100 farem znovu vyrábí, zatímco 330 stále čeká na výsledky testů. Téměř všechny zasažené farmy hospodaří v Dolním Sasku, kde má firma Harles & Jentzsch, která kontaminované krmivo vyrobila, své ředitelství. Výkonný ředitel Siegfried Sievert říkal v rozhovoru s hlasatelskou Spiegel TV, že společnost zatím nezjistila příčinu kontaminace. „Vyšetřujeme, spolupracujeme s úřady. Bylo to pro nás velké překvapení, nepoužívali jsme žádné nepovolené tuky.“

Pozornost se zaměřila také na farmu nedaleko Verdenu, západně od Hamburku, kde byly nadlimitní hladiny dioxinu zjištěny u jednoho zvířete a bylo poraženo 140 prasat. Úředníci zkontrolují 150 prasat prodávaných farmou v posledních dnech. „Věříme, že většina masa je ještě v různých chladírnách,“ říká Gert Hahneová, mluvčí ministerstva zemědělství Dolního Saska. Podle státního veterináře farma dostala potenciálně kontaminované krmivo 26. listopadu minulého roku.

 

Dodavatel krmiva bankrotuje

Krmivářská společnost Harles & Jentzsch, která je obviněna, že způsobila německý dioxinový skandál, požádala o bankrot. Harles & Jentzsch, která sídlí v Uetersen ve Šlesvicko-Holštýnsku, předložila ve středu odpoledne u okresního soudu v Pinnebergu žádost o prohlášení o insolventnosti. Společnost je podezřelá, že prodávala dioxinem kontaminované průmyslové tuky jako krmné. Minulý týden byla společnosti odebrána certifikace GMP+ (nejvyšší stupeň bezpečnostního systému, Good Manufacture Practice, Správná výrobní praxe). Podle některých zdrojů měla společnost akreditaci GMP+ pro hlavní výrobní jednotku, ale znečištěné tuky byly zpracovávány na různých místech, které nebyly prověřeny.

Podle zdrojů německé tiskové agentury DPA žalobci věří, že v Harles & Jentzsch věděli, že tuku měly vyšší než zákonem povolený obsah dioxinů a míchali je s ostatními do okamžiku, než dioxin byl zředěn k zákonným limitům. Kancelář žalobce v Itzehoe vyšetřuje, zda firma systematicky ředila surovinu do okamžiku než obsah dioxinu dosáhl 0,75 nanogramů. Vyšetřovatelé předpokládají, že dioxin byl přidán ve výrobně v Boeselu v Dolním Sasku, která nebyla registrována a kterou provozovala firma Harles & Jentzsch.

 Blokování exportu

Čínská lidová republika zastavila dovozy vajec a vepřového masa ze strachu, že by mohly obsahovat dioxiny. Hranice byly uzavřeny i pro produkty, ve kterých by byly stopy německého vepřového masa nebo vajec. Druhou zemí, které zakázala import vepřového a kuřecího masa z Německa, je Jižní Korea.

Nicméně v sousedních státech Německa tvrdí, že riziko je minimální. Také slovenský ministr zemědělství Zsolt Simon odvolal dočasná omezení dovozu vajec a drůbežího masa. Řekl, že laboratorní testy dovážených produktů byly dosud negativní. Celníci pokračují v kontrolách dodávek, ale ministr popřel, že by byl import zakázán, pouze maloobchodníci neprodávají zboží pocházející z Německa a obchody budou muset dokládat, že tyto potraviny nepocházejí z oblastí, kde se dioxinový problém vyskytl, a že tyto nebezpečné látky neobsahují.

Dánsko se také přestalo obávat, že dovoz německých krmiv pro kuřata je hrozbou. Mluvčí výboru potravinové bezpečnosti v Kodani řekl, že hladina dioxinu v krmivu byla příliš nízká, aby ohrozila spotřebitele. Množství, které by skončilo ve vejcích, by bylo minimální. Reagoval na zprávu, že jedna dánská drůbeží farma koupila dvě 26tunové zásilky německého krmiva.

Bělorusko zakázalo dovoz živočišných produktů, krmiva a krmných přísad z Německa. Tiskové agentuře BelTA to řekl Yuri Pivovarchik, vedoucí veterinárního oddělení Ministerstva zemědělství a potravin. Zákaz byl nařízen po detekci zvýšeného množství dioxinu v krmivu v Dolním Sasku, Šlesvicko-Holštýnsku, Severním Porýní-Vestfálsku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku. Zákaz dovozu zůstane v platnosti do té doby, než bude situace v zasažených oblastech stabilizována.

Také ruská státní agentura Rosselkhoznadzor uvedla, že nebylo šťastné spokojit se s informacemi z Německa a EU a vymínila si právo uložit omezení dovozu, pokud to bude nutné.

 Dioxin ve Francii a Dánsku

Kontaminované krmivo bylo vyváženo z Německa také do Dánska a Francie. „V Dánsku byly produkty použity pro produkci násadových vajec, která nejsou určená pro konzumaci,“ řekl Frederic Vincent, mluvčí Evropské komise pro zdraví a spotřebitele na tiskové konferenci v Bruselu. „V případu Francie byla ve většině dodávek koncentrace dioxinu nižší než maximální povolená koncentrace uvedené v nařízení Evropské komise o krmivu,“ dodal.

Později se potvrdilo, že minulý týden vejce z německých farem, které používaly kontaminované krmivo, byla exportována do Nizozemska a některá byla následně zpracována a exportována do Velké Británii pro lidskou konzumaci.

 

Zájem o biopotraviny

Obavy o bezpečnost potravin pomohly německým ekoproducentům. V populárním obchodě Bio Company v berlínském okrese Kreuzberg jsou regály doslova prázdné. Dioxin: bioprodukty nejsou ohroženy! Takové a podobné nápisy velkými písmeny visí nad prázdnými regály, které jinak zásobují firmy, jež ovlivnil skandál s dioxinem. Němci se odvrátili od konvenční produkce vajec, ale současně vznikly obavy z nedostatku organických produktů.

Předseda německé federace pro ekologické potraviny (BOELW, Bund Ökologische Lebensmittelwirtschaft) Felix Prinz zu Loewenstein uvedl, že její členové již ohlásili, že nestačí zajistit dostatek produktů na trhu. „Trh nebyl příliš dobře zásoben před krizí a snáška a produkce kuřat se nedá urychlit“, říká.

Trh s organickými potravinami v Německu je největší v Evropě s prodejem v roce 2008 za více než pět miliard eur. Vejce jsou nejpopulárnější biopotravinou a podle průzkumu BOELW 63 % zákazníků kupuje v bioprodejnách vejce více než například ovoce a brambory.

(Pramen: Financial Times, Commodity Online, Agentura AFP, Reuters)

 Klíčové informace:

·   Incident s dioxiny vznikl smícháním mastných kyselin znečištěných dioxiny a určených k technickým účelům s rostlinnými krmnými tuky.

·   Celkem asi 136 000 potenciálně kontaminovaných vajec bylo exportováno z Německa do Nizozemska a část produktů z nich potom do Velké Británie.

·   Nadlimitní hladiny dioxinu byly zjištěny ve vepřovém mase na farmě poblíž Hamburku, kde bylo poraženo 140 prasat. Sto padesát prasat bylo touto farmou, která krmila farma potenciálně kontaminovaným krmivem od konce listopadu prodáno.

·   Část tohoto vepřového masa se podle Ministerstva zdravotnictví Saska-Alhaltska objevila také na trhu v České republice.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down