08.07.2022 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Diskuse nad evropskou produkcí sóji bez GMO

Donau Soja, organizace, která podporuje udržitelnou produkci sóje v Evropě, popírá tvrzení, že „se surovinová základna pro výrobu bez GMO zhroutila“. V Evropě je dostatek sójové moučky všech kvalit až do příští sklizně a výsev v EU bude o 10 až 15 % vyšší než v loňském roce.

Donau Soja očekává v letošním roce v Evropě sklizeň sóji necelých 10 milionů tun, z čehož odhadem 7 milionů tun bude bez GMO.

Tyto odhady byly součástí otevřeného dopisu Donau Soje zástupcům německých zemědělských družstev, Duetscher Reiffeisenverband (DRV), který spolu s Německou asociací pro výživu hospodářských zvířat (DVT) zveřejnil zprávy, v nichž tvrdí, že dodávky surovin EU bez GMO byly válkou na Ukrajině významně omezeny.

V polovině března DRV tvrdila, že „se surovinová základna pro výrobu zhroutila“ a v dubnu, že „udržování dodávek zboží bez GMO na široký trh není z dlouhodobého hlediska realistické“.

V komunikaci zaslané 12. května DRV Donau Soja vyzvala, k „diskusi založené na faktech“ a obvinila DRV z účasti na politickém překrucování a že využívá „tragickou válku na Ukrajině k získání výhod souvisejících se zemědělskou politikou“.

Takový postoj pouze poškozuje německé a evropské spotřebitele, stejně jako zemědělce v Německu a na Ukrajině.

„Pokud se vy a vaši partneři odhlásíte z programu bez GMO, komu budou evropští zemědělci – včetně rostoucího počtu německých sójových farem – dodávat své sójové boby bez GMO? Evropští zemědělci jsou v sóje bez GMO konkurenceschopní. Evropské zemědělství nemůže ekonomicky konkurovat dovážené GMO sóji.

„Když evokujete totální selhání Ukrajiny, ignorujete fakta. Každý den se do EU po zemi a vnitrozemských vodních cestách dostává stále větší množství zemědělského zboží z Ukrajiny. Již 55 % dovozu sóji bylo vyvezeno po souši. Právě v těchto dnech sedí ukrajinští zemědělci na svých traktorech a zasévají více Donau Soje než kdy jindy.“

Ing. Josef Svoboda, CSc.

spolupracovník redakce

Celý článek najdete v Krmivářství 4/2022. 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down