S láskou, úctou a hlubokou pokorou k přírodě přistupují ke svému hospodaření v obci Únanov u Znojma manželé Jiří a Marcela Markovi se svými syny Tomášem, Martinem, Vojtou a Ondrou z Asociace soukromého zemědělství Znojmo. Na více než 400hektarové výměře pěstují za aplikace regenerativního zemědělství celkem 20 druhů plodin a dalších deset jejich druhových variací, na farmě nechybí technologie na jejich čištění a sušení.
„Začali jsme s manželkou v našem blízkém okolí vidět to, čeho jsme si dříve příliš nevšímali. Pozemky téměř 40 let bez jakékoliv péče, v zanedbaném stavu, s četným výskytem černých skládek. Ve spolupráci s odborem životního prostředí jsme postupně začali dané lokality uvádět do původního stavu. V průběhu pěti let jsme ručně vyřezali a odklidili celé plochy neproniknutelných houštin dosahující až čtyřmetrové výšky. Pro další nezbytnou pravidelnou údržbu jsme rozšířili původní stádečko deseti ovcí na 80 zvířat. V současné době pravidelně udržujeme v naší a okolních obcích 25 hektarů ploch, které jsou doslova k nepoznání. Velice nás potěšilo a do další práce dodalo energii, když nás v roce 2019 ocenila hodnotitelská komise programu Pestrá krajina zlatou medailí,“ říká Jiří Marek.
Ten začal postupně vnímat jinak i půdu, na které rodina hospodaří. „Chceme půdu plnou živých organismů a organických látek, která je odolná vůči erozi a výkyvům klimatu. Orbu a intenzivní kypření jsme proto začali nahrazovat metodou strip-till a snižovat dávky minerálních hnojiv, přidávat do osevního postupu více druhů plodin a používat intenzivně meziplodinové směsi. Přecházíme tak na regenerativní způsob hospodaření, což je práce s půdou v principu – méně je více. Výsledky jsou již velmi dobře patrné, obzvláště co se týče vodní eroze,“ informuje farmář.