02.02.2023 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dlouhá jednání korunoval úspěch

Podnik Zemspol Studénka, a. s., hospodaří nedaleko Nového Jičína na výměře 2121 hektarů zemědělské půdy, přičemž 241 ha připadá na trvalé travní porosty. Na orné půdě se pěstují jak tržní plodiny, tak plodiny pro zajištění výživy chovaného skotu i jako substrát do bioplynové stanice.

V Zemspolu chovají 650 dojnic plemene holštýn a několik zbylých jerseyek, které ze stáda postupně odcházejí, především kvůli rozdílným požadavkům obou plemen na krmení. Celkem je v podniku 1250 kusů skotu v uzavřeném obratu stáda.

Aktuální užitkovost je na úrovni 31,41 litru na ustájenou plemenici a 38,1 litru na dojenou. Obsah tuku je 3,92 %, bílkovin 3,35 %, počet somatických buněk nepřesahuje 200 000 na ml suroviny. Do mlékárny se denně odváží zhruba 20 300 litrů.

Reprodukční ukazatele v chovu jsou následující: mezidobí je na úrovni 398 dní, servis perioda okolo 120 dní. Březost po všech inseminacích je zhruba 42 %, u jalovic se jedná o 70 procent. První inseminace jalovic se provádí sexovaným semenem, a to ve věku 13 až 14 měsíců a hmotnosti 400 kilogramů. Jak sdělila hlavní zootechnička, genomickými býky se zapouští asi v 70 procentech inseminací.

 

Netradiční stavby

Na středisku Pustějov ihned zaujmou netradiční stáje, nazývané místními stany. „V letech 2005 a 2008 se tyto haly vybudovaly se záměrem umístit do jejich středu dojicí roboty. Z této myšlenky nakonec sešlo, a tak byly obě stáje osazeny rybinovými dojírnami pro 2 x 10 a 2 x 12 krav. Nebylo to příliš šťastné řešení,“ konstatuje MVDr. Tesaříková a dodává, že si po nástupu do podniku zapsala novou dojírnu jako prioritu.

Jako nejvhodnější se jevila novostavba paralelní dojírny na zelené louce, v blízkosti obou stájí. Celý proces provázely komplikace v podobě skokového zdražení potřebného materiálu všeho druhu. Nakonec však novostavba dojírny dospěla po dlouhých jednáních ke zdárnému konci.

„Vybrali jsme si dojírnu značky Agromilk výrobce LUKROM, spol. s r. o., osazenou technologií Afimilk. S touto firmou máme dlouholeté pozitivní zkušenosti, zakoupili jsme od ní mnoho strojů do rostlinné a živočišné výroby, například od značek JCB a Horsch. Instalovala i předchozí rybinové dojírny a pedometry, a v neposlední řadě používáme již dlouhou dobu program AfiFarm, který jsme s novou dojírnou nemuseli měnit, to byla také značná výhoda. Bonusem je i flexibilita a profesionalita pracovníků LUKROMU a dostupnost servisu, který je vzdálen pouze 15 kilometrů,“ komentovala hlavní zootechnička. „Jsem přesvědčena, že novostavba na zelené louce je dobrou volbou a jsem ráda, že se s pomocí realizačního týmu společnosti LUKROM vše zvládlo,“ dodává ještě.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down