16.05.2012 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do třetice zdařilá akce

Ani změna termínu konání nepodtrhla vynikající úroveň Zemědělského dne, který Zemědělská akciová společnost Mžany ve spolupráci s Místní akční skupinou Hradecký venkov, plemenářskou firmou Chovservis, a. s., a Sdružením východočeských chovatelů hospodářských zvířat uspořádala již potřetí v řadě. Podle osvědčeného scénáře se v Sověticích odehrál i letošní, netradičně jarní ročník v jehož rámci proběhla chovatelskou veřejností očekávaná soutěžní přehlídka krav českého strakatého plemene, které se účastnilo devět podniků ze čtyř krajů.

Pořadatelskou akciovou společnost, která se řadí k nejlepším zemědělským podnikům v královéhradeckém kraji není třeba dlouze představovat. Chov matek býků, produkce plemenných býků (zlepšovatelé REZ 368, TAR 29, MOR 116), druhé místo na loňském šampionátu českého strakatého skotu v Opařanech nebo pohár za šampiónku na výstavě Stará Paka 2011 jsou jen malým výčtem úspěchů chovatelů z Královéhradeckého kraje, pro něž je chov českého strakatého plemene prioritou číslo jedna.
„Podmínkou konání třetího ročníku Zemědělského dne bylo, aby nekolidoval s podobně zaměřenými celostátními nebo regionálními akcemi. Současně jsme chtěli, aby se akce mohli účastnit i široká veřejnost, včetně škol a našich zaměstnanců, kteří ve spolupráci se společností Agrohelp, s. r. o. zajišťují komplexní služby při sklizni a uskladnění pícnin a krmného obilí. Termín konání charakter akce ani složení pořadatelů neovlivnil. Jsem velmi rád, že můžeme nadále spolupracovat s odborníky z akciové společnosti Chovservis Hradec Králové a obětavými kolegy z Místní akční skupiny Hradecký venkov, kteří pro žáky základních škol opět připravili zajímavý vzdělávací program – Včelařskou stezku. Vážíme si i velké podpory od Regionální agrární komory Královéhradeckého kraje, která ve svém stánku formou výstavy představila život na vesnici, a Sdružení východočeských chovatelů hospodářských zvířat. Naším cílem je propagovat práci nejen zemědělců, ale výrobců regionálních potravin. Po zdařilém loňském ročníku se přihlásilo tolik vystavovatelů, že jsme nemohli všem vyhovět. Myslím, že se podařilo vybrat takové zastoupení firem, které charakterizují průřez dodavatelů pro zemědělství a jsou schopné představit i zajímavé novinky. Vzhledem k naší specializaci na chov skotu je nosným programem ukázka šlechtitelské a chovatelské práce. Pod vedením Ing. Jana Kocmánka se přípravy zvířat na výstavu zúčastnili i studenti střední zemědělské školy v Poděbradech, kteří tak budou mít dobrou příležitost se něčemu přiučit,“ uvedl ředitel Zemědělské akciové společnosti Mžany, a. s., Dr. Ing. Jan Pešek.

Pohár šampiónky pro přespolní
Na sestavení soutěžní kolekce osmadvaceti krav českého strakatého plemene (třinácti prvotelek a patnácti plemenic na druhé a vyšší laktaci) se podílelo devět zemědělských podniků. Vedle domácích to byli ještě chovatelé z akciové společnosti Zeos Lomnice, dále Agrochovu Stará Paka, a. s., Nahořanské a. s., Zemědělské a. s. Bystřec, Líšnické a. s., akciové společnosti Klas Nekoř, Zemědělského družstva Podchlumí Dobrá Voda a ze školního statku Střední zemědělské školy v Poděbradech.
Hodnocením krav byl pověřen hlavní zootechnik Agronea Polička, a. s. Ing. Roman Kysilko, přehlídku pak komentovala hlavní šlechtitelka chovu skotu Ing. Tereza Švarcová z Chovservisu.
Přehlídku zahajoval sedmnáctiměsíční plemenný býk českého strakatého plemene (po Dewalt UF-121 x MOR 59) z domácího chovu, který se stal objektem divácké tipovací soutěže.
V následujícím klání prvotelek se po třech základních kolech do šestičlenného finále probojovala dvě zvířata z chovu Nahořanské a. s., která doplňovaly prvotelky z podniků Klas Nekoř, a. s., Líšnická a. s., ZAS Mžany, a. s. a ZD Podchlumí Dobrá Voda. V užším dvoučlenném finálovém výběru se Ing Kysilko rozhodoval mezi dvěmi prvotelkami reprezentujícími chov Nahořanské, a. s. Nakonec to byla prvotelka s číslem 208845952, která bodovala i ve velkém finále a stala se šampiónkou výstavy. Plemenice po RAD-276 x MKM-231 narozená 4. 8. 2009 se otelila 16. října a za prvních 169 dnů laktace nadojila 4 923 kg mléka s obsahem 4,27 % tuku (210 kg) a 3,67 % bílkovin (181 kg).
„Všechny účastnice finálového klání jsou opravdu solidní představitelsky plemene kombinovaného typu. Vítězná prvotelka byla oproti dalším finalistkám přeci lépe osvalená, vynikajícího rámce a s velmi dobře utvářeným vemenem,“ okomentoval bonitér.
Na sestavení patnáctičlenné kolekce plemenic v kategorii krav na druhé a dalších laktacích se s šestičlennou skupinou podílela ZAS Mžany, a. s., se dvěmi prvotelkami přispěly akciové společnosti ZEOS Lomnice a Agrochov Stará Paka, o zbývající počet hodnocených dojnic se pak stejným dílem podělily zemědělské podniky Klas Nekoř, a. s., Zemědělská a. s. Bystřec, školní statek Střední zemědělské školy v Poděbradech, Zemědělské družstvo Podchlumí Dobrá Voda a Líšnická a. s.,
Z užší finálové trojice starších krav se nejlépe umístila tři a půlletá plemenice číslo 165437952 z chovu Agrochov Stará Paka, a. s. Dcera po RAD-276 x NIC-009 dala na své první laktaci 5368 kg mléka (za 83 dní ve druhé laktaci 2742 kg mléka) s obsahem složek 3,73 % tuku (200 kg) a 3,61 % bílkovin (194 kg).
„Finalistky opět ukázaly, jak by měly krávy na druhé a vyšších laktacích vypadat. Jsou velmi pěkně narostlé, adekvátně osvalené a s úžasnými vemeny. Rozhodovaly maličkosti, na vítězné plemenici se mi líbila harmonická stavba těla s vyrovnanou hřbetní linií a utváření a upnutí vemene,“okomentoval hodnotící zootechnik z Agronea Polička, a. s.
Plemenicí s nejlepším vemenem byla vyhlášená kráva číslo 212835952 z chovu ZAS Mžany. Prvotelka narozená 3. 2. 2010 (RAD-276 x MKM-231) dosáhla užitkovosti za prvních 46 dnů první laktace 1518 kg mléka při složkách 4,41 % tuku (67 kg) a 3,16 % bílkovin (48 kg).
Domácí chovatelé zabodovali s další mladší krávou číslo 198551952 i u domácího publika, které jí přisoudilo titul miss sympatie.
Předvedené skupiny krav českého strakatého plemene doplňovala ještě nesoutěžní tříčlenná kolekce jalovic ze školního statku Střední zemědělské školy v Poděbradech, které
reprezentovaly potomstvo po býcích JTP – 047 Lexington a RAD – 310 Renwart.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down