11.01.2011 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dojde k úplnému zákazu kastrace kanečků?

Kastrace selat je jedním z témat, které se velmi často diskutuje. V různých evropských zemích se také různě řeší. K chirurgické kastraci existují alternativní metody, ale nejdůležitějším faktorem bude jejich přijetí nebo odmítnutí spotřebitelem.

Evropská unie udělala další krok ke zrušení kastrace selat. Bylo dosaženo dohody, že se od. 1. ledna 2012 nebude smět kastrovat bez anestézie a realizace úplného zákazu kastrace byla naplánována nejpozději na rok 2018.

Toto ujednání není tolik dílem legislativy EU jako výsledek dobrovolné dohody mezi stranami na trhu. Evropská komise iniciovala rozhovory a organizace COPA/COGECA, evropský svaz obchodníků masem a dobytkem (UECBV), maloobchodníci, veterináři a Eurogroup for animals (organizace pro welfare zvířat) se do nich zapojily. Dohoda nebyla oficiálně potvrzena, protože všechny strany budou muset předložit výsledek svým členům.

 Nizozemsko je spokojeno

Frans van Dongen, vyjednavač z nizozemské Rady pro chov dobytka, výrobu masa a vajec (PVE), očekává, že všechny zúčastněné strany dohodu o zrušení kastrace, která bude platit prakticky pro celoevropský chov prasat, podepíší. Byly nastaveny některé výjimky, kdy je kastrace povolena, jako je například výroba parmské šunky v Itálii.

„Pokud jde o Nizozemsko, raději bychom viděli, kdyby se využilo našeho návrhu na roky 2010–2015, ale období 2012–2018 je dobrým kompromisem, protože pro mnoho zemí by bylo obtížné dodržet dřívější termíny.“ Van Dongen dodal, že toto řešení je lepší než čekání na novou legislativu EU. Pro země jako Nizozemsko, které prasata exportují, bude tento dokument znamenat snadnější obchodování. Obtíže s kančím pachem a kastrací se stranou minulostí. Van Dongen uzavírá slovy: „Nejen proto, že výzkum bude financován společně, ale hlavně protože se bude pracovat na jednotném řešení v rámci Evropy, bude tato dohoda akceptována ve všech zemích.

 Německý chov prasat

V Německu nevyvolala dohoda velkou diskusi. Ale termín 2018 je zpochybňován společností QS (Qualität und Sicherheit, GmbH), která hlídá kvalitu a bezpečnost krmiv a potravního řetězce. Katrin Spemannová, vedoucí QS pro zemědělství a krmení zvířat, uvedla, že dohoda je ještě příliš čerstvá pro diskusi všech zúčastněných. „Mohu si nicméně představit, že bude považována za přijatelnou. Od roku 2012 je při kastraci možné používat analgetika nebo anestetika. To je praxe, která se v Německu používá již od roku 2008. Souhlasíme, že kastrace musí být zakázána.“

Podle Spemannové bude nutné posoudit, jestli zákaz kastrace od roku 2018 je proveditelný, což závisí na tom, jak budou zavedeny nové metody. Německý analytik trhu Ulrich Pohlscheider souhlasí, že se prozatím zdá nemožné splnit datum úplného zákazu.

 Průlom v metodice

Annechien ten Have, zodpovědný za chov prasat v Národní unii nizozemských farmářů (LTO) mluvil o průlomu. „Nemyslel jsem, že by toho mohlo projít, je to skvělé. Dohody byly učiněny na základě dobrovolnosti, ale přesto jich bylo dosaženo. To dokazuje, že se situace mění.“

Dohoda odráží přístup, který se používá v Nizozemsku již přes tři roky. Kastrace bez použití anestetik (používá se narkóza CO2) byla zakázána a její úplný zákaz bude platit od roku 2015.

Tato otázka také vyvolala po nějakou dobu diskuse v zemích, jako jsou Německo, Rakousko, Belgie, Norsko a Švýcarsko.

Kanečci jsou kastrováni z důvodu zamezení kančímu pachu, který může maso učinit nepoživatelným. Ve Velké Británii a Irsku je kastrace zakázaná již po mnoho let, ve Španělsku a Portugalsku je zakázána v některých oblastech.

(Pramen: www.pigprogress.net)

 Klíčové informace:

·   Kanečci jsou kastrováni z důvodu zamezení kančímu pachu v mase.

·   Od roku 2012 se v Evropské unii nebude smět kastrovat bez anestézie a od roku 2018 bude kastrace zcela zakázána.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down