18.05.2021 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

DON u vykrmovaných prasat: Vliv na příjem krmiva

Jaký je dlouhodobý účinek DON na prasata? Tým kanadských vědců se zajímal o dlouhodobý vliv krmiva s mykotoxinem deoxynivalenolem (DON) u vykrmovaných prasat, o oblast studia, které nebyla až donedávna věnována velká pozornost. Stručně řečeno, vědci pozorovali negativní vliv DON na růst a uvedli, že důvodem jeho snížení je redukce příjmu krmiva.

Vědci rovněž zjistili, že ačkoli prasata mohou být schopna přizpůsobit se krmivu kontaminovaném DON, jejich konečná tělesná hmotnost se sníží, pokud krmná dávka obsahuje více než 1 ppm DON.

 

Jiný typ výzkumu DON v krmivu

Studii provedli vědci z Centra chovu prasat a Univerzity v Saskatchewanu se sídlem v Saskatoonu v Kanadě, zaštítěné výzkumným pracovníkem společnosti Biomin. Vědecký článek byl nedávno publikován v recenzované časopise Journal of Animal Science.

Většina výzkumu účinku deoxynivalenolu (DON) je zaměřena na účinek u mladých prasat a/nebo se skládala pouze z krátkodobých studií, napsali autoři. Cílem této studie bylo stanovit účinek dlouhodobé expozice krmiv kontaminovaných DON ve výkrmu prasat.

 

Metodika testování

Autoři popsali, jak v šestitýdenní studii ustájili 200 prasat o průměrné počáteční hmotnosti 77 kg. Prasata byla krmena buď kontrolní dávkou založená na krmivu z pšenice a ječmene a sóji bez DON, nebo základní krmnou dávkou, ve které byla část čisté pšenice nahrazena pšenicí kontaminovanou DON, s obsahem 1, 3 nebo 5 ppm.

Každý týden vědci zaznamenávají individuální tělesnou hmotnost a příjem krmiva pro výpočet průměrného denního přírůstku (ADG), průměrného denního příjmu krmiva (ADFI) a poměru konverze krmiva (G : F). Také odebrali krev ve dnech 0, 14 a 43 a analyzovali ji pro určení ukazatele zdraví jater a ledvin.

 

Analýza vzorků krve a moči

Tým také analyzoval vzorky krve a moči, , na obsah DON. Krmení DON snížilo průměrný denní příjem krmiva a průměrný denní přírůstek mezi 0. a 28. dnem srovnání s kontrolní krmnou dávkou.

G : F byl nižší u prasat krmených dávkou s obsahem DON 5ppm ve srovnání se všemi ostatními ve dnech 0 až 7; od 8. do 42. dne však nebyly pozorovány žádné účinky na G:F. Retence dusíku byla nižší u prasat krmených DON s obsahem 3ppm a 5ppm ve srovnání s těmi, kteří byli krmeni 1ppm. Tým zjistil, že účinnost zadržování dusíku byla vyšší u prasat krmených 1ppm DON ve srovnání s těmi, kteří byli krmeni vyššími hladiny.

 

Obnovení užitkovosti prasat?

Autoři napsali, že neexistují žádné léčebné postupy na ukazatele zdraví jater a ledvin. Jak se zvýšil příjem DON v potravě, zvýšila se koncentrace DON v krvi a moči. Celkově, i když došlo k počátečnímu poklesu ADG a ADFI u prasat, která dostávala diety obsahující více než 1 ppm DON, výkonnost prasat se po určitou dobu zotavila, zatímco využití živin bylo i nadále ovlivněno.

To vše je vedlo k závěru, že negativní účinky DON na růstovou intenzitu prasat jsou do značné míry způsobeny sníženým příjmem krmiva a že jejich konečná tělesná hmotnost bude nižší, pokud krmená dávka obsahuje více než 1 ppm DON.

Zdroj:All About Feed

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down