Doplňková krmiva pro domácí zvířata

Uvedením průmyslově vyrábených krmiv na trh a jejich následnou expanzí do všech sfér chovatelství (psi, kočky, koně, hlodavci ap.) se pro tento způsob krmení rozhodla velká většina chovatelů.

Do průmyslových krmiv jsou některé doplňkové látky výrobcem přidávány, takže si chovatel může zvolit druh krmiva vhodný pro dané plemeno či věkovou kategorii. Často je ovšem problém ve skutečnosti, že obsah doplňkových látek, deklarovaných výrobcem neodpovídá faktickému obsahu těchto látek v krmivu.

Další látky, které se v současné době na trhu velmi rozšířily, jsou doplňková krmiva s léčebným účinkem. Mezi nejrozšířenější patří tzv. chondroprotektiva – Sysadoa (z anglického symptomatic slow acting drugs of osteoarthritis, symptomaticky pomalu působící léky).

Účinnými látkami chondroprotektiv jsou MSM (metyl-sulfonyl-metan), GS (glukosamin sulfát), CHS (chondroitin sulfát), kyselina hyaluronová a hydrolyzovaný kolagen II. Zároveň pro lepší metabolismus těchto látek je vhodné současné podávání kyseliny askorbové (vitamín C).

Pohybové problémy jsou průvodním pracovního zatížení, obezity, případně i extrémů způsobených šlechtěním některých plemen. Kromě režimových opatření, tedy redukce nadváhy, odstranění nepříznivých mechanických faktorů a naopak zařazení fyzioterapeutického cvičení, která posiluje svaly a částečně se podílí na výživě hyalinní chrupavky,  a tím redukuje vznik kloubních mikrofraktur. Lze také ovlivnit zdravotní stav kloubů a kostí podáváním tzv. kloubní výživy.

Jen správná denní dávka při dlouhodobém kontinuálním podávání má strukturálně modifikující efekt. Preventivně lze chondroportektiva podávat i mladým a rychle rostoucím zvířatům, v tomto případě skutečně podle doporučení výrobců tři měsíce, na jeden až dva měsíce přerušit a následuje opět tříměsíční kůra.*

Ing. Ludmila Neubauerová

Podrobněji v časopisu Krmivářství 1/2019.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down