15.12.2020 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Doplňková výživa březích prasnic

V rámci managementu výživy prasnic v období březosti je nutné zajistit, aby prasnice měla dostatek živin pro odpovídající vývoj plodů, ale i pro produkci potřebného množství mléka a aby po odstavu zabřezla v co nejkratší době.

Jestliže prvních třicet dnů po zabřeznutí je optimální období pro doplnění tělesných zásob, které prasnice spotřebovala během poslední laktace, poslední třetina březosti je období, kdy prasnice potřebuje živiny a energii na růst plodů a vývoj mléčné žlázy.
Zdrojem energie v krmné dávce jsou i tuky, které obsahují mastné kyseliny, z nichž zejména ty esenciální mají význam pro udržení reprodukčních funkcí. Nedostatek esenciálních mastných kyselin – linolové, linoleové a arachidonové – vyvolává u prasat kromě jiného ztrátu rozmnožovacích schopností. Kyselina linolová a arachidonová se účastní řady metabolických reakcí při tvorbě prostaglandinů. Některé omega-3 polynenasycené mastné kyseliny mohou ovlivnit kontrakce myometria, což má souvislost s dobou březosti. Také omega-6 mastné kyseliny hrají důležitou roli, například ovlivňují rychlost růstu embryí. Z hlediska zastoupení mastných kyselin v krmné dávce je důležitý nejen jejich obsah, ale i poměr, který by se v případě omega-6/omega-3 mastných kyselin měl pohybovat na úrovni 4 : 1. Vzhledem k vysokému podílu obilovin v krmných směsích je tento poměr vyšší a z tohoto důvodu je redukován využitím krmných zdrojů, jako jsou rostlinné oleje či rybí tuk.
Pokud jde o vitamíny, ve výživě prasnic hraje klíčovou roli vitamín E, který ovlivňuje funkce svalstva, imunitního systému a reprodukce. Vitamín E také ovlivňuje dobu porodu a počet mrtvě narozených selat. Pro správný vývoj skeletu a imunitní odpověď je pro prasata zásadní vitamín D. Vitamín A zlepšuje říjivost prasnic, ovlivňuje ovulaci a nidaci vajíček. Vitamín E zvyšuje využití a ukládání vitamínu A, ovlivňuje metabolismus sacharidů a hormonů. Kyselina folová má vliv na zvýšení míry zabřezávání a na velikost vrhu.
Vápník a fosfor jsou nezbytné minerály pro vývoj kosterní soustavy. Selen zvyšuje využití vitamínu E, je to pro reprodukci a imunitní systém prasat klíčový minerál. Zkrmování březím a laktujícím prasnicím zvyšuje koncentraci selenu ve tkáních plodu, v mlezivu a mléce a ovlivňuje tak zdravotní stav selat. Chrom může ovlivnit počet odchovaných selat. K tomuto zlepšení dochází pravděpodobně nejen díky zvýšení velikosti vrhu, ale také vlivem zvýšené úspěšnosti zabřezávání. Mangan je dalším minerálem nezbytným pro udržení odpovídající reprodukční užitkovosti. Je součástí některých enzymů zapojených do metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin. Při dlouhodobém nedostatku manganu v krmné dávce prasnic dochází k nepravidelným reprodukčním cyklům nebo anestrii, resorpci plodů, selata se rodí slabá a produkce mléka prasnicí je nedostatečná.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down