29.11.2017 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Doplňkové krmné směsi ve výživě selat

Produkce zdravých a vitálních selat je jedním z předpokladů úspěšného chovu prasat. Pro příznivý růst a vývin selat je nutné zabezpečit vhodné podmínky během období mléčné výživy a následného odchovu. Potřebu živin pokryje mléko pouze prvních deset dnů po narození. Proto je důležité navyknout selata na příjem krmné směsi co nejdříve, obecně se doporučuje předkládat krmnou směs selatům již v prvním týdnu života.

Enzymatický systém trávení živin je u selat zcela přizpůsoben na příjem živin mléka. Nejrychleji se v prvních dvou až třech týdnech po narození rozvíjí činnost enzymu laktázy pro trávení mléčného cukru. Proto je mléčný cukr významným komponentem směsí pro selata. Během prvních tří týdnů života selat je naopak velmi nízká aktivita amylázy pro štěpení škrobu a pepsinu a trypsinu pro štěpení bílkovin. Na kilogram přírůstku vrhu je potřeba přibližně čtyři kilogramy mléka.
Krmná směs se dávkuje v malém množství do čistých misek, nezbytný je přístup selat k čisté napájecí vodě. První krmná směs pro selata se označuje ČOS, popřípadě různými komerčními názvy. Složení směsi napomáhá adaptaci trávicího traktu na přijímání pevné potravy, potlačuje rozvoj patogenní mikroflóry trávicího traktu selete, podporuje imunitní systém selete a zajišťuje dostatečné přírůstky. Tato směs musí být pro selata atraktivní, proto se používají různá zchutňovadla. Směs musí být vysoce stravitelná, s vysokým podílem bílkovin a nízkým obsahem vlákniny. Forma směsi pro předkládání selatům může být nejen sypká, ale i granulovaná, tekutá nebo kašovitá. Samozřejmě lze využít i statková krmiva, například jemný šrot obilovin nebo kravské mléko). Směsi pro selata obsahují, kromě dalších komponent (ječmen, pšenice, sójový extrahovaný šrot), také sušené odstředěné mléko nebo syrovátku. Součástí směsí jsou také probiotika. Jednotlivé firmy, které se zabývají produkcí krmných směsí pro prasata, nabízejí vlastní řadu produktů pod vlastními názvy. Každý chovatel si může vybrat, jaký systém odpovídá jeho možnostem a technologickému vybavení stáje.
Se zvyšující se reprodukční užitkovostí prasnic musí řada chovatelů řešit výživou selat od prasnic s početnými vrhy, které nejsou schopny produkovat dostatek mléka pro všechna svá selata. Náhražky mléka je dnes možné zakoupit pod různými názvy, dříve nejrozšířenější Selasan není dnes jediný na trhu. Tyto mléčné náhražky mají jako základ mléčný komponent (sušená sladká syrovátka) a sójový protein, dále bývají doplněny o sušené podmáslí, sušené odtučněné mléko, rostlinný palmový či kokosový tuk, krmné kvasnice, premix vitamínů a mikroprvků nebo kultury Enterococcus faecium atd. Tyto náhražky obsahují přibližně 20 až 30 % dusíkatých látek, 13 až 16 % tuku a nízký obsah vlákniny 0,5 až 3 %, obsah lysinu je zhruba 15 až 25 g/kg. Přípravky se ředí vodou o teplotě 40 °C v poměru daném výrobcem, nejčastěji v poměru 1:9. Jsou použitelné v automatických systémech mokrého krmení nebo je možné je zakládat do misek či krmítek.
Více se dočtete v listopadovém čísle časopisu Krmivářství

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down