31.01.2013 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dorper Asociace CZ zahájila činnost

O jihoafrických ovcích plemene dorper jsme na stránkách časopisu Náš chov psali již před třemi roky. Čtenáři se v článku mohli dozvědět informace nejen o dorperech samotných, ale především o zkušenostech s jejich chovem, které ochotně poskytla chovatelka Hana Petrusová ze Želeče u Tábora. Takřka přesně před rokem (8. 3. 2012) byla na ministerstvu vnitra zaregistrována Dorper Asociace CZ, která v současné době eviduje osmnáct členů. Oslovili jsme proto jejího místopředsedu Jana Pernera, aby činnost založeného občanského sdružení ve stručnosti představil.

Vzhledem k existenci Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR, v jehož rámci fungují ovčácké kluby vybraných plemen ovcí se logicky nabízí otázka proč jste založili Dorper Asociaci
CZ?
Jedním z hlavních impulzů pro vznik asociace byla neochota ze strany Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR oficiálně uznat plemeno dorper. Dokonce mi bylo doporučeno, abych si přihlásil svůj chov raději v Německu.
Po těchto zkušenostech jsme velmi uvítal návrh Ing. Ruckiho, založit společně Dorper Asociaci CZ. Další důvody jejího založení byly vedené snahou vytvořit chovatelskou organizaci za účelem podpory chovatelů a vytvoření podmínek pro šlechtění tohoto plemene. Podle ohlasů si myslím, že se nám tento záměr daří naplňovat.

Co je cílem a předmětem činnosti založeného občanského sdružení? Cílem naší organizace je úzká spolupráce se všemi chovateli plemene dorper, a to obou jeho barevných variant na území České republiky. Předmětem naší činnosti je podpora chovatelů ve všech aspektech chovu ovcí, provádění kontroly užitkovosti, výkonnostních testů a zkoušek, hodnocení plemeníků a plemenic, výběru plemeníků, uznání chovu, selekce, nebo zjišťování genetických vad a zvláštností. Dále pak spravedlivé rozdělování finančních prostředků a konečně i představení tohoto v zemi původu nejoblíbenějšího plemene ovcí široké veřejnosti.

S jakými chovatelskými svazy a sdruženími jste navázali spolupráci? Hlavní a nejdůležitější je pro nás spolupráce s World Federation Of Dorper Societies, jejíž jsme i členem a od níž jsme z velké většiny převzali metodu hodnocení plemenných hodnot. Uvedená světová chovatelská organizace, která zahájila svou činnost před více než šedesáti lety je pro nás současně cenným zdrojem informací. Dále spolupracujeme s BHG-Schafzucht, nebo Österreichischer Bundesverband für Schafe und Ziegen a v neposlední řadě i s jednotlivými chovateli tohoto plemene v celé Evropě.
Více se dočtete v březnovém čísle časopisu Náš chov 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down