23.02.2018 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dotace na welfare z národních zdrojů

Ještě necelý týden mají chovatelé na podání žádosti o dotaci na dobré životní podmínky prasat z titulu 20.C. Nový dotační titul, který zahrnuje několik podprogramů zvyšujících pohodu zvířat, se týká především chovatelů prasnic a producentů selat.

Po desetiměsíční notifikaci v Bruselu tak chovatelé prasat mohou od letošního roku čerpat prostředky na welfare prasnic a selat ještě z národních zdrojů. Na rozdíl od dotací na zlepšení dobrých životních podmínek prasat z Programu rozvoje venkova se vyplácejí v jiném režimu, respektive z národních zdrojů a jejich výše může být krácena. Celková alokace na dotační program 20.C. na zlepšení životních podmínek hospodářských zvířat na rok 2018 je 697 miliónů korun, z toho prasatům je vyčleněno 250 až 300 miliónů korun.
Záměrem školení, které uspořádal Svaz chovatelů prasat ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství minulý týden v Brně a tuto středu v Choťovicích, bylo dát chovatelům nápovědu, jak vyplnit žádost, případně vysvětlit podmínky stanovené v jednotlivých podprogramech.
„Pravidla na poskytování státních podpor se řídí pravidly společné zemědělské politiky, českými zákony, zejména pak zákonem o rozpočtových pravidlech č. 218/2000 Sb. Pokyny EU ke státní podpoře v odvětvích zemědělství a lesnictví ve venkovských oblastech na období 2014 až 2020 ohledně závazků týkajících se dobrých životních podmínek zvířat musí zajišťovat vyšší úroveň produkčních metod například při poskytování vody, krmiva a péče, které je v souladu s přirozenými potřebami zvířat. Týká se i podmínek ustájení, respektive zajištění většího prostoru či materiálů přispívající obohacení prostředí, nebo přístupu do venkovních prostor. Dále zahrnuje i postupy, které se vyhýbají mrzačení nebo kastraci, a pokud k tomu musí dojít, tak s použitím anestetik, analgetik, protizánětlivých léků či imunokastrace. Zahájení notifikačního procesu k dotačním pravidlům 20.C. bylo Evropskou komisí zahájeno zaevidováním podpory č. SA47177 dne 23. 12. 2016. Na základě oznámení o schválení DP. 20.C., obdržené 17. 10. 2017, jsme v souladu se zákonem č. 252/1997 Sb. vypracovali zásady, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotací pro rok 2018. Výzvu k podávání předběžných žádostí pro rok 2018 jsme vyvěsili 9. 2. Pro plnění dotace od 1. 3. do 31. 12. 2018 je nutné zažádat nejpozději do 28. února,“ uvedl ve svém vystoupení Ing. Pavel Hakl z odboru živočišných komodit MZe.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down