02.11.2007 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Druhý Svatováclavský trh beranů

Koncem září proběhl v areálu kozí farmy v Pěnčíně u Železného Brodu druhý ročník Svatováclavského nákupního trhu beranů. Novinkou ve scénáři pořadatele akce – Krajské organizace Svazu chovatelů ovcí a koz Libereckého kraje – bylo oceňování nejlepších aukčních plemeníků a volba sympaťáka výstavy, kterého asi ze třiceti předvedených zvířat vybírali návštěvníci.

I přes nepříznivé počasí do areálu kozí farmy manželů Josefa a Dagmar Pulíčkových v Pěnčíně zavítalo 28. září více než tři sta návštěvníků. Zatímco chovatele nejvíce zajímal nákupní trh beranů, ostatní si mohli vybrat z bohaté nabídky doprovodného programu, ve kterém nechyběly ani ukázky tradičních řemesel, jako je kovářství, košíkářství, výroba keramiky nebo zpracování vlny, ani ochutnávky specialit z jehněčího a kozího masa nebo soutěže pro děti.

“Jedou z našich priorit je propagace chovu ovcí a koz. Velký důraz klademe také na podchycení zájmu dětí. Proto jsme místo pořádání Svatováclavských nákupních trhů, které jsme od letoška ještě rozšířili o regionální expozici malých přežvýkavců, zvolili na kozí farmě Pulíčkových. Děti zde mají možnost vidět mimo ovcí a koz ještě krávy, koně, prasata, králíky, různá plemena drůbeže, včetně okrasných bažantů a páva. Kromě toho se mohou svézt okolo areálu farmy i na jedenáctileté oslici nebo v traktoru,” řekl předseda krajského sdružení Svazu chovatelů ovcí a koz (SCHOK) Pavel Sokol.

“Pro labužníky jsme připravili speciality z jehněčího a kozího masa, konkrétně v podobě kotlíku a berana pečeného na rožni. Milovníci sýrů mohou ochutnat přírodní kozí sýry z naší produkce a ti, kteří dávají přednost sladkému, mají možnost vybírat například z nabídky staročeských koláčů. Zájemcům o výlet do okolí nabízíme vyhlídkovou jízdu silničním vláčkem krajem skleněných korálků. Na trase z Pěnčína do Horní Černé Studnice je k vidění několik zajímavých památek. Jednou z nich je například rozhledna, ze které z 869 metrové výšky můžete sledovat okolní krajinu. Za shlédnutí pak rozhodně stojí i Kittlův areál, v němž je jedno z nejstarších sanatorií ve střední Evropě, dále kostel svatého Josefa nebo morový sloup, který svou architektonikou patří k jednomu ze tří exemplářů v republice,” doplnila majitelka farmy Dagmar Pulíčková.

Nákupní trh

Z celkového počtu dvanácti předvedených aukčních beránků jich osm zastupovalo plemeno suffolk, po dvou plemenících byla reprezentovaná plemena východofríská ovce a charollais. Pět suffolských beránků pocházelo ze šlechtitelského chovu Pavla Sokola z Rychnova u Jablonce nad Nisou, který výsledky svého chovatelského úsilí prezentoval na potomstvu po plemenících linií Hannibal, Harmon, President a Captain. Tři berany stejného masného plemene předvedl i František Draštík ze Smidar, který k bonitaci přivezl beránky po plemenném beranovi německé linie Howard. Dva charollaiské beránky linie Chinin přivezla do Pěnčína Eva Hauzrová z Mohelnice nad Jizerou, východofríští beránci linie Walentin pocházeli z chovu Rudolfa Vichery z Mimoně.

Kromě dvanácti aukčních zvířat byla předvedena další tři plemena ovcí, a to dvě s kombinovanou užitkovostí – bergschaf a romney a dále plemeno s masnou užitkovostí texel. Živou expozici samozřejmě doplňovaly také kozy v podání zástupců plemen s mléčnou užitkovostí – bílá krátkosrstá, hnědá krátkosrstá a konečně masné búrské kozy. Již zcela samozřejmou součástí podobných ovčáckých akcí bývá i předvádění práce s ovčáckými psy. Letos byla tato ovčácká disciplína v režii Ladislava Šedivého ze Žďáru u Mnichova Hradiště, který vedle border kolií chová také kozy búrské.

Aukční beránky hodnotil předseda rady plemenné knihy ovcí Dr. Ing. Michal Milerski, který ve spolupráci s předsedou SCHOK Ing. Vítem Marešem a zástupcem ředitele SCHOK Ing. Richardem Konrádem vyhodnotili nejlepší zvířata nákupního trhu.

 Ocenění beránci

Šampiónem druhého ročníku Svatováclavského nákupního trhu se stal sedmiměsíční aukční beran linie Hannibal z chovu Pavla Sokola. U jednoho z posledních přímých potomků legendárního plemeníka komise konstatovala, že jde o typického reprezentanta plemene s dlouhou a širokou zádí a dobře osvalenou kýtou i hrudními partiemi. Vedle toho u budoucího plemeníka vyzdvihla i zaúhlení a pevnost končetin.

Stříbrný stupínek patřil potomkovi po Howardovi z chovu Františka Draštíka. “V porovnání s předchozí linií jde o berana na vyšší noze a celkově většího tělesného rámce. I když má o něco nižší osvalení, stále jde o plemeníka s pěknými šířkovými rozměry hrudních partií i zádě. Za zmínku rozhodně stojí i rovný hřbet a korektní utváření končetin,” konstatoval bonitér.

Trio nejlepších uzavíral rovněž beránek linie Hannibal ze šlechtitelského chovu v Rychnově u Jablonce nad Nisou, který podle komise vynikal nadprůměrnými šířkovými parametry a výtečným osvalením. Bronzový a dvaasedmdesát kilogramů vážící aukční beran si získal sympatie i divácké veřejnosti, která ho zvolila Sympaťákem 2007.

“Stejně jako při loňském premiérovém ročníku Svatováclavského nákupního trhu beranů i letos pršelo. Domluvili jsme se proto s manželi Pulíčkovými na tom, že příští ročníky se budou konat pod střechou. To bude příjemnější nejen pro návštěvníky, ale i pro samotná zvířata,” řekl na závěr Pavel Sokol.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down