Francouzská plemena bazadaise, rouges des prés a vosgiene pochází z různých oblastí Francie, což se projevilo na jejich vlastnostech i užitkovosti. Všechna jsou v současnosti využívána jako masná plemena, resp. v systému chovu krav bez tržní produkce mléka, a to i u nás. Do České republiky byla zvířata těchto plemen dovezena z Francie na farmy do Pojed a Bučického mlýna v letech 2009 a 2010.
Plemeno bazadaise získalo své jméno podle obce rodného regionu – Bazas v departementu Gironde, v regionu Nouvelle-Aquitaine v jihozápadní Francii v ústí řek Dordogne a Garonne.
Skot rouge des Prés, dříve nazývaný Maine-Anjou, pochází z oblasti Pays de la Loire v severozápadní Francii. Plemeno vosgienne se jmenuje po masivu Vosges (česky Vogézy), s jehož vznikem je spjato.
U nás jsou všechna tři plemena chovaná jako málopočetná, ale mají svůj šlechtitelský program a plemenné knihy. U plemeno bazadaise se při šlechtění klade kladen důraz na mateřské vlastnosti při zachování masné užitkovosti, a udržení vlastností, jakými jsou klidný temperament a vynikající kvalita masa. Pro plemeno rouge des Prés jsou rozhodujícími vlastnostmi mateřské vlastnost, masná užitkovost, vysoká konverze krmiv, klidný temperament a relativně vyšší podíl narozených dvojčat. Původně kombinované plemeno vosgienne se (nejen) u nás chová jako masný skot. Při jeho šlechtění se tedy udržují mateřské vlastnosti a zlepšuje masná užitkovost, přitom se nesmí ztratit znaky, jako je chodivost, odolnost a adaptabilita na tvrdší podmínky klimatu. Pod hlavičkou Českého svazu chovatelů masného skotu pracuje Klub chovatelů plemene gasconne a ostatních francouzských méně početných plemen.
Bazadaise
Plemeno je středního až většího tělesného rámce, býci dosahuji hmotnosti kolem 1000 kg (145 cm v koutku) a krávy asi 750 kg (140 cm). Zbarvení je obvykle jednobarevné šedé, s odchylkami podle věku a pohlaví. Býci mají šedé zbarvení, někdy od velmi světle šedé až po velmi tmavou načernalou zejména na hlavě a krku a kohoutku. Srst krav je světle šedá někdy s mírným odstínem pšenice. Telata mají při narození barvu pšenice a charakteristickou barvu plemene mají až ve ve věku 3–4 měsíců, někdy i později. Jak býci, tak krávy mají rohy, které se často různě stáčejí
Rouge des Prés
Zástupci plemene se vyznačují červeným zbarvením s bílými znaky na hlavě, břichu, končetinách a ocase. Zvířata krátké rohy stočené dopředu, velký tělesný rámec (148 cm v kohoutku krávy a hmotnost 750 až i 1000 kg a býci 151 cm a 1000 až 1500 kg). Vynikající produkcí mléka dominuje francouzským plemenům pro váhu odstavných telat a má nejvyšší hmotnost jatečně upravených těl. Zvířata rouge des Prés mají i přes svou velikost velmi klidnou povahu.
Vosgienne
Zvířata středního tělesného rámce (krávy 132 cm v kohoutku a asi 550 kg, býci 135 m a 700–750 kg). Plemeno má efektivní černobílé skvrnité zbarvení, na hřbetě od krku po ocas bílý pruh, hlava je obecně bílá, skvrnitá nebo dokonce popelavě zbarvená až po uši, které jsou černé. Rohy jsou relativně krátké a a mají kruhového průřez a obvykle jsou světlé s černými konci. Krávy mají dobře utvářené často pigmentované vemeno. Plemeno má vynikající chodivost, je odolné a dlouhověké.
V časopisu si můžete přečíst o chovu těchto plemen na farmách v Pojedech a Bučickém mlýnu (Jiří Petersik) a na školním statku v Žabčicích (Ing. Oldřich Duchoň).*
Podrobněji v časopisu Náš chov 4/2018.