Máte připomínky k současné společné zemědělské politice, popřípadě i představu, jak by se měla zjednodušit a upravit? Do konce letošního května máte možnost se v češtině zúčastnit veřejné konzultace k tomuto tématu, kterou spustila Evropská komise začátkem února. Je třeba, aby se do Bruselu dostaly zejména názory lidí z praxe a ne pouze laické veřejnosti či ekologických a ochranářských nevládních organizací, popřípadě zahraničních farmářů ze zemí s odlišnou strukturou a zaměřením hospodaření. V minulé konzultaci, která předcházela reformě společné zemědělské politiky (SZP) z roku 2013, se ozvaly z ČR jen ojedinělé hlasy. Letos je možnost tuto chybu napravit.
Komise si klade otázku, zda „reforma z roku 2013 byla dostatečně ambiciózní, aby reagovala na obecnější výzvy související s vyvážeností podpory, ekonomickou budoucností zemědělství a venkovských oblastí, ochranou životního prostředí (například díky greeningu – ozelenění), opatřeními v oblasti změny klimatu, udržitelnou a bezpečnou výrobou potravin“. Zároveň by se do připravované reformy měly promítnout i nové věci, které se objevují v oblasti zdraví, obchodu, ekologického zemědělství, cirkulační či digitální ekonomiky aj.
Třebaže komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan mluví od svého nástupu do funkce zejména o zjednodušení SZP, jsou ve hře i další problémy, které se mohou dotknout každého zemědělce. Podle Hogana by „nová SZP měla řešit základní výzvy, kterým čelí zemědělství a venkovské oblasti“, a „přispět k realizaci politických priorit komise (zejména v oblasti zaměstnanosti a hospodářského růstu), k udržitelnému rozvoji, rozpočtu zaměřenému na výsledky, zjednodušení a subsidiaritě“. Jak známo, reforma z roku 2013, která se v praxi začala uplatňovat od roku 2015, se rodila velmi obtížně a nakonec některé sporné body zůstaly na rozhodnutí členských zemí. Situace se od doby, kdy reforma vznikala, podstatně změnila.*
Více si přečtete ve Farmáři č. 3/2017