Dvacet let na plný úvazek

Nejen mezi chovateli ovcí, ale i studenty České zemědělské univerzity má farma Františka Dlabala z Hradce u Stříbrné Skalice dobré jméno. Zatímco pro první je synonymem pro šlechtitelský chov ovcí plemen charollais a suffolk, pro druhé představuje modelovou farmu, jejíž výsledky jsou již řadu let základem diplomových prací. S chovem ovcí na plný úvazek chovatel začal již před dvaceti lety a podle dosahovaných výsledků rozhodně patří mezi chovatelskou elitu.

Zmiňovaná farma s obhospodařovanou výměrou 40 ha se nachází v kopcovitém terénu asi 3,5 km severně od Stříbrné Skalice. Roční srážky zde dosahují okolo 700 milimetrů, což v kombinaci s nadmořskou výškou 500 m předurčuje oblast k pastevnímu chovu ovcí. K tomu účelu má František Dlabal k dispozici 19 ha luk a pastvin. Pokud se jedná o využití zbývající výměry, tak asi na hektaru orné půdy pěstuje oves a ječmen a na 20 hektarech má les.
Stádo plemenných charollaiských ovcí začal chovatel budovat od roku 1993, a to nákupem dvanácti jehnic ze zemědělského družstva Tuchořice a dalších osmi kusů ve Vanicích u Vysokého Mýta. V tom samém roce pořídil i plemenného berana linie Chorvat ze zemědělského družstva Nečtiny.
Stádo suffolků pořídil o osm let později nákupem jedenácti zvířat od chovatelů Pavla Sokola z Jablonce nad Nisou, dále ZD Opatov z okresu Třebíč a od J. Šrámka z Nenačovic.
Od roku 2005 má chov obou plemen ovcí Františka Dlabala plemenný statut. Současný šlechtitelský chov ovcí plemene charollais pak reprezentuje 30 bahnic základního stáda a beran linie Chevrolet. Ve šlechtitelském chovu suffolků má momentálně 40 bahnic a dva plemeníky linií Dales a Strathisla Sea Bird.
Více se dočtete v prosincovém číslu časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. […] V sobotu 14. 6. 2014 od 15. hodin se v Hradci u Stříbrné Skalice uskuteční již 4. ročník akce s názvem Pohádkový Hradec. V obci a blízkém lese bude na trase dlouhé zhruba 1,5 km rozmístěno přibližně patnáct stanovišť s bezmála dvaceti pohádkovými bytostmi. Děti i rodiče se kromě příjemné vycházky můžou těšit na spoustu úkolů, které je na jednotlivých stanovištích čekají. Po příjemné procházce na vás opět čeká projížďka na koních a nově návštěva místní ovčí farmy. […]

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down