15.03.2021 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvanácté ohnisko ptačí chřipky v chovu na Zlínsku

Dnes bylo v České republice vyhlášeno dvanácté ohnisko ptačí chřipky, když národní referenční laboratoř Státního veterinárního ústavu Praha potvrdila subtyp H5N8 u dvanácti kusů uhynulé drůbeže z malochovu v Osvětimanech na Zlínsku. Letošní bilance aviární influenzy v chovech drůbeže se tak navýšila na necelých 1300 kusů.

Na Zlínsku byl virus ptačí chřipky potvrzen již před pěti dny u volně žijících vodních ptáků. Divoké kachny, které bývají nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy, jsou k infekci virem subtypu H5N8 relativně rezistentní. To však neplatí pro labutě. K přenosu viru dochází přímým kontaktem sekrety a trusem nebo kontaminovaným krmivem, vodou, kontaminovanými vejci, nářadím apod.
V postiženém smíšeném chovu s více než 400 kusy hrabavé a vodní drůbeže (slepice, husy, kachny, krůty) v obci Osvětimany ve Zlínském kraji chovatel nahlásil úhyn dvanácti ptáků. Inspektoři Státní veterinární správy zahájili na místě šetření, odebrali vzorky uhynulé drůbeže a zaslali je k vyšetření Státnímu veterinárnímu ústavu Praha. Zbývající drůbež v chovu byla utracena v souladu s legislativou.
Stejně jako v předchozích případech bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů, v nichž budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže mezi pásmy a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.
Dosud všechny letos případy aviární influenzy v chovech drůbeže byly potvrzené v malochovech, kde je dodržování zásad biosekurity i vzhledem ke způsobu chovu několika druhů drůbeže pohromadě složitější, než v komerčních chovech. Na druhou stranu to současně ukazuje, že zavedená preventivní opatření ve velkochovech fungují.
Vedle zmíněného chovu byla vysoce patogenní ptačí chřipka také potvrzena i u volně žijících vodních ptáků na dalším místě České republiky. Konkrétně se jedná o uhynulou labuť nalezenou na Stříbrném jezeře u Opavy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down