Čínští a korejští vědci získali prasata s „dvojitým osvalením“, jaké známe například u skotu plemene belgické modrobílé. Budou tato prasata prvními geneticky modifikovanými zvířaty, jejichž maso se dostane na stoly zákazníků?
V Evropské unii nebylo dlouho rozhodnuto, zda se na editaci genomu vztahuje legislativa platná pro regulaci nakládání s geneticky modifikovanými organismy, nebo nevztahuje. Na schválení řepky firmy Cibus v Německu však Evropská komise obratem reagovala jednoznačným pokynem, aby členské země EU postupovaly při schvalování organismů s dědičnou informací pozměněnou tzv. novými technikami (ty zahrnují i systémy pro editaci genomu) stejně jako v případě schvalování geneticky modifikovaných organismů.
To znamená, že pěstování řepky firmy Cibus by měla centrálně schválit Evropská unie poměrně komplikovaným a zdlouhavým procesem. Členská země si ji sama pro sebe schválit nemůže. Podobně by tomu bylo v případě chovu prasat s „dvojitým osvalením“, využíváním jejich spermatu k plemenitbě nebo dovozu vepřového masa z těchto zvířat. Z toho je patrné, že dvojitě osvalená prasata, ovce, ryby nebo drůbež se na stoly evropských konzumentů v dohledné době zcela jistě nedostanou.
Celý článek nejdete v NCH 9/2015
Ing. Jan Nevoral, PhD., 1
Ing. Tereza Žalmanová, PhD., 1
Ing. Kristýna Hošková, PhD., 1
Ing. Kateřina Zámostná, 1
Ing. Šárka Prokešová, 1
Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. 2
1 FAPPZ, ČZU Praha
2VÚŽV v. v. i., Praha-Uhříněves