06.09.2015 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Editace genomu a zvířata s „dvojitým osvalením“

Čínští a korejští vědci získali prasata s „dvojitým osvalením“, jaké známe například u skotu plemene belgické modrobílé. Budou tato prasata prvními geneticky modifikovanými zvířaty, jejichž maso se dostane na stoly zákazníků?

V Evropské unii nebylo dlouho rozhodnuto, zda se na editaci genomu vztahuje legislativa platná pro regulaci nakládání s geneticky modifikovanými organismy, nebo nevztahuje. Na schválení řepky firmy Cibus v Německu však Evropská komise obratem reagovala jednoznačným pokynem, aby členské země EU postupovaly při schvalování organismů s dědičnou informací pozměněnou tzv. novými technikami (ty zahrnují i systémy pro editaci genomu) stejně jako v případě schvalování geneticky modifikovaných organismů.

To znamená, že pěstování řepky firmy Cibus by měla centrálně schválit Evropská unie poměrně komplikovaným a zdlouhavým procesem. Členská země si ji sama pro sebe schválit nemůže. Podobně by tomu bylo v případě chovu prasat s „dvojitým osvalením“, využíváním jejich spermatu k plemenitbě nebo dovozu vepřového masa z těchto zvířat. Z toho je patrné, že dvojitě osvalená prasata, ovce, ryby nebo drůbež se na stoly evropských konzumentů v dohledné době zcela jistě nedostanou.

Celý článek nejdete v NCH 9/2015

Ing. Jan Nevoral, PhD., 1

Ing. Tereza Žalmanová, PhD., 1

Ing. Kristýna Hošková, PhD., 1

Ing. Kateřina Zámostná, 1

Ing. Šárka Prokešová, 1

Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. 2

1 FAPPZ, ČZU Praha

2VÚŽV v. v. i., Praha-Uhříněves

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down