Efektivní chov masných plemen skotu 2022

Ve čtvrtek 13. 10. 2022 proběhl v zasedací místnosti ČMUCH seminář o efektivním chovu masných plemen skotu završený přehlídkou plemenných býků masných plemen. Přednášející mluvili o aktuálním stavu masných plemen skotu a ekonomice jejich chovu a ukazatelích , které ji mohou ovlivnit. Další přednášky se týkaly šlechtění a reprodukce ve stádě masného skotu a prevence parazitárních onemocnění skotu.

Přednášky si připravili Ředitel svazu ČSCHMS Kamil Malát, DiS.,Ing. Miroslav Vráblík, Ing. Vladimír Chytka a prof. Ing. Martin Kváč, Ph.D.

Kamil Malát mluvil o aktuální situaci v chovu masných plemen v České republice. Celkový počet krav masných plemen je v současnosti asi 226 000, svaz má celkem 1152 členů a z toho je 45 těch, jež masná plemena šlechtí.

O faktorech, které ovlivňují ekonomiku chovu přednášel Ing. Vráblík. Ing. Chytka popiskoval plemenářskou práci ve stádech masného skotu. Mluvil o výběru jalovic do stáda, výběru býka propařovacích plánech. Popsal výhody inseminace i přirozené plemenitby. Prof. Kváč se zaměřil na prevenci parazitóz. Mluvil o motoličnatosti a kryptosporidiích a jejich rozšíření u nás a jak mu zabránit.

Posledním bodem programu bylo představení a předvedení býků masných plemen na inseminační stanici Naturalu v Hradištku pod Medníkem. Ing. Chytka nám podal informace o plemenných býcích plemen limousin, charolais, hereford, masný simentál, aberdeen angus i red angus,aubrac, dexter i wagyu.

Abidol

Jiří Burdych
Vladimír Chytka
Kamil Malát
Martin Kváč
Miroslav Vráblík

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down