Silážování je způsob, jak dlouhodobě uchovat objemná krmiva s nižším obsahem sušiny. Klíčem je rychle snížit hodnotu pH co nejblíže k 4. To zaručuje inhibici nežádoucích bakterií, které mohou zvrhnout fermentační proces. Tématu silážování se na semináři společnosti Mráz Agro věnoval Ing. Miroslav Kozák.
Společnost Mráz Agro CZ, s. r. o., je na trhu už 23 let. Její zakladatel Vladimír Mráz přišel v roce 1996 s myšlenkou využít pro výživu zvířat vedlejší produkty z potravinářského sektoru. Dnes má společnost pobočky po celé České republice a věnuje se celé řadě dalších činností.
Firma Mráz Agro CZ patří do skupiny Mráz Agro, ve které jsou také například Mráz Agro SK, s. r. o., působící na Slovensku nebo Mráz zemědělská společnost, zabývající se tradiční prvovýrobou.
Společnost spolupracuje s vědeckými institucemi, například s Výzkumným ústavem živočišné výroby, v. v. i., v Praze-Uhříněvsi. Podporuje vzdělávání na středních i vysokých školách. Je také častým účastníkem chovatelských akcí.
Na úvod zmínil Ing. Kozák pravidlo tří M. Podle něj musí každý zemědělec dbát na správný management plodiny na poli, management sklizně a management silážního prostoru či balíků.
„Je velmi důležité pochopit proces silážování,“ upozornil řečník a dodal: „Je to proces uchování píce pomocí okyselení. Fermentace je anaerobní proces, během kterého jsou cukry přeměny na organické kyseliny, jako je kyselina mléčná, propionová a octová. Klíčem je rychle snížit hodnotu pH co nejblíže k 4. To zaručuje inhibici nežádoucích bakterií, které mohou zvrhnout fermentační proces,“ konstatoval přednášející.
„Bakterie produkují organické kyseliny. Na rostlinách jsou přítomny nekulturní bakterie, a proto je důležité kontrolovat fermentaci pomocí inokulantu, dodáním kulturních kmenů,“ je přesvědčen Ing. Kozák.