Ekofarma pro radost i užitek

Ovce plemene texel se ve světě i u nás chovají v dominantní otcovské populaci pro produkci masa. V českých podmínkách jim z celkového počtu devíti chovaných masných plemen náleží hned druhá pozice za suffolkem. Podle údajů Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR bylo do kontroly užitkovosti v loňském roce zapojeno okolo 800 čistokrevných bahnic a více než dvě stovky kříženek; celkové stavy ovcí s podílem krve texela jsou však ještě asi o pětinu vyšší.

 

Odhaduje se, že chovem ovcí plemene texel se u nás zabývá na sedmdesát chovatelů. Jedním z nich je i František Prchlík, který má na své ekologické farmě v Muticích u Mladé Vožice šedesát čistokrevných bahnic, jež tvoří necelou třetinu z celkového počtu dvou set chovaných ovcí základního stáda.

„Začínali jsme v roce 2007, kdy jsme koupili areál bývalého kravína. Přemýšleli jsme, jak farmu, kterou jsme plánovali provozovat v ekologickém režimu hospodaření, smysluplně využít. Po vyhodnocení všech pro i proti nám nejlépe vycházeli ovce. Nejprve jsme nakoupili asi třicet jehňat kříženek s podílem krve plemen texel a charollais. Když jsem ale uviděl čistokrevné stádo texelů, věděl jsem, že budu chovat jen bílé ovce. V současné době mám základní stádo 60 až 70 texelských bahnic a dále 130 kříženek. Kromě ovcí chováme pro  radost a na okrasu ještě kozy. Základní stádo tvoří asi dvacet kříženek a plemenný búrský kozel. A protože, jak se říká, že z ovce steak neuděláš,  jsme založili ještě chov masného skotu. Stádo asi dvaceti matek různě překříženého českého strakatého skotu, na něž pouštíme býka plemene aberdeen angus, máme již třetím rokem,“ vypočítal v úvodu zakladatel farmy František Prchlík.

Více se dočtete v zářijovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den p.Prchlík,
    sháním kontakt na p.Josefa Prchlíka, byl jsem s ním na vojně v Drhovicích u Tábora v r.1992, jednou jsem také byl za ním v Muticích č.p.1.Myslím, že mi jednou říkal, že má bratra Františka, nevím to sice přesně, a tak se obracím na Vás, jestli byste mi nemohl pomoci a kontakt na něj(číslo mobilu) mi mohl sehnat?Děkuji za ochotu a jsem s pozdravem,Doležal Pavel.
    Moje číslo:728854521.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down