16.05.2021 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekologie nemusí být přítěží

Společnost Fides Agro, spol. s r. o., se kromě výživy konvenčních chovů hospodářských zvířat specializuje i na výživu zvířat v režimu ekologického zemědělství. Dlouhodobě se této problematice věnují, na základě dlouholetých praktických zkušeností i ve vlastním zemědělském podniku zajišťují kvalifikované poradenství v chovech s předponou bio. Zároveň společnost vyvinula řadu přípravků určených speciálně pro podniky hospodařící tímto způsobem.

Jedním z takových podniků je i soukromá farma Horáčkových ve Lhotách u Potštejna na hranici Pardubického a Královéhradeckého kraje. Po revoluci začal s pár hektary půdy a několika prasaty a krávami získanými v restitucích hospodařit „ve dvoře“ děda současného majitele Lukáše Horáčka.

Dnes rodinná farma obdělává 105 hektarů zemědělské půdy, z nichž zhruba polovinu vlastní. Od roku 1996 se krávy plemene české strakaté chovaly v původně vazné stáji. Otec hospodáře Jiří přistavěl zhruba v roce 1997 dojírnu pro tři plemenice a venkovní krmiště. Od června loňského roku má sedm desítek plemenic k dispozici novou volnou stáj s dojicím robotem.

Farma začala s hospodařením v ekologickém režimu před šesti lety, z toho dva roky trval přechodný režim. Jak komentuje Lukáš Horáček, výroba konvenčního mléka prodávaného tou dobou za sedm korun spolu s náklady na vstupy do rostlinné výroby nebyla ekonomicky únosná. „Rozhodli jsme se tedy pro ekologické hospodaření i za cenu že omezíme rostlinnou produkci – a nelitujeme. Za mléko máme víc a vstupy do rostlinné výroby jsou prakticky nulové, pokud nepočítám potřebnou mechanizaci,“ komentuje chovatel.

Polovinu z aktuální výměry farmy tvoří trvalé travní porosty, na orné půdě se pak pěstují především plodiny pro chovaný skot, ať už jsou to trávy, vojtěška, jetel, hrách či obilniny.

Starý kravín přestal postupem let vyhovovat, a tak se Lukáš spolu s otcem Jiřím rozhodli investovat do nové, moderní stáje s automatickým systémem dojení. „Podařilo se nám získat dotace z SZIF a také dotace úroků z PGRLF,“ podotýká chovatel.

Už při prvním vstupu do stáje vás kromě pohodových zvířat zaujme zelené krmení na žlabu, věc v našich podmínkách vídaná spíše sporadicky. Jak komentuje Lukáš Horáček, zeleným krmí asi tři roky a jsou s tímto systémem velice spokojeni: „Krávy dostávají v sezóně na žlab několikrát denně čerstvou a voňavou píci. Přijímají ji velmi rády, a také rychle,“ směje se chovatel. Jak dodává: „Mít k dispozici více pastvin by bylo ještě lepší, ale věřím, že i to se mi v budoucnu splní.“

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down