Ekonomické ukazatele chovů dojnic

Sledováním a hodnocením ekonomických ukazatelů v chovech dojnic se ve své přednášce na workshopu Management dojených stád skotu v podmínkách precizního zemědělství, Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i. v Praze Uhříněves zabýval Ing. Jan Syrůček, Ph.D.

Řekl mimo jiné, že produkce mléka v ČR je víceméně stabilní (rok 2021), zatímco některé= státy dodávky mléka snížily a tato tendence bude pokračovat i v příštích letech. Např. Německo snížilo dodávky v roce 2021 o 1,3 %, Francie o 1,2 % a Nizozemsko o 2,1 %. Základními sledovanými ukazateli v práci Ing. Syrůvka byly výrobní ukazatele (produkce mléka, tuku, bílkovin, počet somatických buněk), ukazatele reprodukce (SP, mezidobí, zabřezávání, věk při prvním otelení, inseminační index, inseminační interval, pregnancy rate), ukazatele obměny stáda (příčiny vyřazování dojnic), ukazatele efektivity práce (přepočtený počet ošetřovatelů, počet dojnic na ošetřovatele, produkce mléka na ošetřovatele), ukazatele produkce a spotřeby krmiv (produkce a spotřeba siláž, senáží, jadrného a minerálního krmiva, nákupy a vnitropodnikové ceny) a ekonomické ukazatele (výkupní cena mléka, dotace, náklady).

Přednášející také popsal on-line nástroj pro kalkulaci ekonomických ukazatelů (FarmProfit).

Závěr zní, že globálně dochází k poklesu výroby a dodávek mléka. U nás dochází ke zvyšováni cen vstupů, roste inflace a rostou spotřebitelské ceny mléka a také výkupní ceny mléka.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down