Eliminace salmonel v chovech drůbeže 

Salmonely nelze podceňovat hned ze dvou důvodů. Jednak proto, že způsobují salmonelózu u lidí a jednak že jsou příčinou velkých ekonomických ztrát v celém potravinovém řetězci. Pokud jde o salmonelózu, například v roce 2021 bylo v Evropě toto onemocnění potvrzeno u více než 60 tisíc lidí, přičemž 70 z nich zemřelo.

Salmonelám, které patří do skupiny bakterií z čeledi Enterobacteriaceae, vyhovuje teplo a vlhko. Jednotlivé sérovary se klasifikují podle uspořádání specifických antigenů na buněčné stěně. Na úrovni Evropské unie se salmonely řeší prostřednictvím národních ozdravovacích programů.

O možnostech eliminace salmonel v chovech drůbeže hovořil Adam Lohniský
O možnostech eliminace salmonel v chovech drůbeže hovořil Adam Lohniský

Salmonely u drůbeže

Z celkového počtu 2500 objevených sérovarů je velké množství zoonotických. Jedná se například o Salmonella enteritidis, Salmonella typhimurium, Salmonella infantis či Salmonella Heidelberg. Naproti tomu pro drůbež jsou patogenní Salmonella gallinarum a Salmonella pullorum. Drůbež se zpravidla nakazí orální cestou, následně bakterie cestuje přes žláznatý a svalnatý žaludek do gastrointestinálního traktu. Zjistilo se však, že k nakažení ptáků může dojít i přes kloaku. Hlavním rezervoárem salmonel jsou slepá střeva, přičemž k uvolňování cekálních výkalů dochází časně ráno.

Komplexní přístup zvyšuje šance na úspěch

K prevenci výskytu uvedených bakterií se zoonotickým potenciálem přispívá také společnost De Heus, která preferuje komplexní přístup. V jeho rámci praktikuje precizní monitoring salmonel v celém řetězci výroby, který zahrnuje jednak kontrolu kvality vstupních surovin, ale i použití odpovídající technologie a techniky pro ošetření krmiv a v neposlední řadě i nabídku krmných doplňků na podporu zažívacího traktu drůbeže.

Drůbež se nakazí salmonely zpravidla orální cestou
Drůbež se nakazí salmonelami zpravidla orální cestou

„Základem prevence je důsledné dodržování biosekurity, která se v chovatelské praxi často podceňuje. Vytvořili jsme digitální nástroj pro kontrolu kritických míst, který nejenže vygeneruje výsledek, ale současně nabídne i optimální řešení. Je třeba zdůraznit, že salmonela je přetrvávající problém, jehož odstranění se neobejde bez spolupráce všech zúčastněných, napříč výrobním řetězcem. V Polsku rozjíždíme koncept produkce kuřecího masa bez salmonel, na kterém participují také farmáři a porážky. Spolupracující farmáři od nás obdrží po proškolení certifikát, který jim zajistí lepší smlouvu s porážkami. Porážky tak získávají maso od ověřených dodavatelů, což jim přináší konkurenční výhodu. Aktuálně je v Polsku do konceptu zapojeno 750 hal,“ uvedl produktový manažer nadnárodní výživářské společnosti De Heus Animal Nutrition Adam Lohniský.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down