28.03.2020 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Epidemiologie nových koronavirů prasat

Začátek roku 2020 je poznamenán šířením onemocnění člověka, jehož původcem je virus z čeledi Coronaviridae, který nebyl známý až do konce loňského roku. Tento nový koronavirus je původcem infekčního onemocnění, které se šíří v lidské populaci pro některé velmi překvapivě nejenom v Číně, ale i v Asii a Evropě, včetně zemí s vyspělým zdravotním systémem, jako je Itálie. Můžeme si položit otázku, zda je tato situace překvapivá, nebo nikoliv a zda se dala předvídat?

Když se ohlédneme pouhých dvacet let nazpět, zjistíme, že existuje nejedna historická paralela k tomuto vývoji. Podobný scénář mělo totiž několik předchozích onemocnění člověka a prasat, kde v roli etiologických agens infekcí byly nové koronaviry původem pravděpodobně z Číny. Proto profesionály z oblasti infekčních chorob a epidemiologie pracující v humánní a veterinární medicíně poslední epidemie vyvolaná novým koronavirem SARS-CoV-2 nepřekvapila. Fenomén vzniku a šíření nových koronavirů vyvolávajících onemocnění v populaci člověka (SARS, MERS), ale i domácích prasat je posledních dvacet let velmi aktuální po celém světě. V této souvislosti je nutné zdůraznit, že předmětem intenzivního výzkumu jsou také jiné koronaviry, které jsou původci závažných onemocnění dalších savců, zejména koček domácích (feline infectious peritonitis virus; feline enteric coronavirus), psů (canine coronavirus), velbloudů, ale také volně žijících zvířat, jako jsou netopýři.

Donedávna bylo známo celkem pět koronavirů prasat, k nimž přibyl v roce 2018 další virus označený jako HKU2 patogenní pro prasata, který je příbuzný koronavirům původem z netopýrů v Číně. Jaké koronaviry jsou tedy patogenní pro prasata? Většinou jsou to viry, které napadají střevní trakt prasat různého věku, u nichž způsobují akutně probíhající průjmy spojené s vysokou smrtností, která zejména u sajících selat odpovídá 40 až 100 %. Pouze jeden z těchto prasečích koronavirů (PRCoV) napadá dýchací ústrojí podobně jako nový COVID-19 v případě člověka. Zcela mimořádný je pak virus (porcine hemagglutinating encephalomyelitis virus) napadající centrální nervový systém prasat popsaný v roce 1962. V historii koronavirů prasat má však primární význam virus vyvolávající transmisivní gastroenteritidu prasat (TGE) popsaný již v roce 1946 v USA, který byl příčinou obrovských ztrát v chovech prasat také u nás v roce 1971.
Více se dočtete v článku prof. MVDr. Jiřího Smoly, CSc., (KCHPP FVL, VFU Brno), který najdete v dubnovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down