19.08.2019 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropa a USA jsou lépe připraveny, aby zvládly ASF než Čína

Nedávná zjištění afrického moru prasat v Evropě jsou znepokojivá, ale nemoc by neměla být nemoci tak zničující jako v Číně, nizozemské nadnárodní bankovní a finanční společnost Rabobank naznačila, že Čína již ztratila asi 40 % své populace prasat a očekávají se 50% ztráty do konce roku 2019.

Struktura chovu prasat v Číně je perfektní pro šíření nemoci a znemožňuje její zastavení, jak dodal Arlan Suderman z Rabobank. Hlavním problémem je to, že čínská vláda nařídila chovatelům, že pokud mají podezření, že v jejich farmách je ASF, měli by se obrátit na místní samosprávu, aby provedli testy, zda jde o tuto nemoc. Ale Suderman zpochybňuje přesnost výsledků testu. Místní úřady přijedou a testují. Pokud budou testy pozitivní, pak místní vláda musí zaplatit prasata, aby se stádo mohlo zlikvidovat a nemoc se nešířila. Místní úřady ale nemají dostatek peněz, takže testy někdy vycházejí negativně. Farmář tedy místo toho, aby nechal všechna prasata utratit, vezme ta zbývající na trh. Další komplikací je, že většina produkce čínského vepřového masa se děje v severovýchodní části země, zatímco zpracovny a balírny se nachází na jihu, kde žije většina populace. Prasata budou cestovat 2200–2600 kilometrů a celou cestu šířit nemoc.

ASF v Evropě

Většina detekcí ASF v Evropě a Rusku byla u divočáků, ale nedávné potvrzení ASF u domácích prasat v Rumunsku a dalších evropských zemích bylo výstrahou. Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE) předkládají nejnovější zprávy o detekcích ASF u domácích prasat také Srbsko, Moldavsko, Ukrajina a Slovensko. Nicméně ačkoliv to zní vážně, Suderman neočekává, že situace ASF bude znamenat vysoké procento ztrát prasat v Evropě jako v Číně. Srbsko oznámilo čtyři ohniska afrického moru prasat v drobných chovech ve dvou okresech. V reakci na to zakázala Bosna, Černá Hora a Severní Makedonie dovoz prasat, divočáků a souvisejících produktů ze Srbska. Sousední Rumunsko bylo letos nejvíce postiženo ASF v Evropě s více než 550 ohnisky. Bulharsko zintenzivňuje opatření ke kontrole šíření nákazy, která se podle všeho šíří na domácí prasata v nových oblastech. Koncem července oznámilo slovenské ministerstvo zemědělství OIE první epidemie ASF. Virus ASF byl detekován v drobném chovu čtyř prasat poté, co jedno zvíře vykazovalo příznaky (23. července). Přestože zdroj infekce není znám, postižená místa jsou u Košic, která hraničí s maďarskými regiony, kde u divočáka byla zjištěna nemoc.

Spojené státy

Nemoc se nedostala do Spojených států nebo Kanady, ale v případě, že by se tak stalo, bude podle Arlana Sudermana americký chov prasat čelit vážnému problému, ale měl by být lépe vybaven pro zvládnutí situace než Čína. Producenti vepřového masa ve Spojených státech už nemluví o tom, jestli nemoc dokážou udržet mimo USA, ale spíše jak dlouho ji mohou udržet mimo a jak dostat vakcínu včas.  Určitě to dokážou lépe regionalizovat a zvládnout než Čína, ale bude to velký problém, jak uzavřel Suderman.*

Zdroj: www.wattagnet.com

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down