20.12.2016 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropa navrhuje zákaz užívání oxidu zinečnatého v krmivech pro prasata

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) rozhodla, že environmentální rizika převažují nad výhodami oxidu zinečnatého v zabránění průjmů u prasat. Rozhodnutí přijaté v první polovině měsíce pro Výbor pro léčivé veterinární léčiva (CVMP) přiblížilo dobu zákazu používání výrobků obsahujících oxid zinečnatý ve výživě prasat v EU. Výbor doporučil, aby se v budoucnosti odmítala registrace veterinárních léčivých přípravků obsahujících oxid zinečnatý a stávající schválení výrobků obsahujících tuto látku se zrušila.

Tato otázka byla diskutována CVMP ve Francii a Nizozemsku z důvodu obav ohledně potenciálního rizika pro životní prostředí a zvýšeného výskytu bakterií odolných vůči antibiotikům z důvodu používání výrobků s oxidem zinečnatým.
Výbory dosáhly dohody, že "přínosy oxidu zinečnatého pro prevenci průjmu u prasat nepřevyšují rizika pro životní prostředí."
Pokud jde o vznik rezistence vůči antibiotikům, uznal CVMP existenci jejího nebezpečí v souvislosti s podáváním oxidu zinečnatého, ale dodal, že riziko nelze kvantifikovat.
Perspektiva zákazu oxidu zinečnatého se týká chovatelů prasat
Ve Velké Británii vyjádřila Národní asociace chovatelů prasat (NPA) překvapení a zděšení na doporučení CVMP národním licenčním orgánům. Britská rada veterinární medicíny (VMD) je členem CVMP.
„Samozřejmě, že riziko použití oxidu zinečnatého pro životní prostředí je důležitým faktorem ke zvážení, ale ve všech předchozích hodnoceních CVMP udával, že výhody jeho použití převažují nad riziky pro životní prostředí, takže můžete pochopit naše překvapení tohoto zjevného obratu bez jasného vysvětlení,“ napsala vedoucí poradkyně NPA Georgina Crayfordová v dopise VMD. „Hodnocení CVMP o riziku vzniku rezistencí z důvodu zvýšeného používání antimikrobiálních látek, ke kterému bude pravděpodobně docházet pro zákaz terapeutického použití oxidu zinečnatého, vypadá na velkou chybu a opomenutí CVPM.“
Crayfordová dodala, že zákaz používání oxidu zinečnatého pro orální léčbu prasat povede k větší prevalenci poodstavových průjmů, což by mělo negativní vliv na welfare selat a vážně narušilo schopnost odvětví produkce vepřového masa snížit používání antibiotik, jak je vládou požadováno.

Posouzení vlivu zinku na životní prostředí – žádné bezprostřední obavy
Riziko používání zinku v krmivech hospodářských zvířat pro životní bylo již dříve vzato v úvahu Panelem pro aditiva a produkty nebo látky používané v krmivech pro zvířata (FEEDAP) Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA).
Ve zprávě, která pokrývala celou řadu doplňkových látek obsahujících zinek, včetně oxidu zinečnatého, zveřejněné v dubnu 2015, uvedl FEEDAP: „Použití posuzovaných sloučenin zinku nepředstavuje bezprostřední riziko pro zemědělskou půdu. Nicméně existují potenciální obavy o životní prostředí spojené s odtokem zinku do povrchových vod, kyselé písčité půdy jsou nejzranitelnější.“
Panel dodal, že používání nově navrženého maximálního obsahu zinku v krmivech by značně snížilo riziko pro životní prostředí právě z aditiv se zinkem.
V červenci 2016 zavedla Evropská unie nová pravidla pro používání zinku v krmivech pro zvířata, která zahrnovala snížení maximální hladiny pro krmiva pro ryby a mléčné krmné směsi pro telata, stále stejné množství jako dříve zůstalo pro krmiva pro prasata (150 mg/kg).*

wattagnet.com, 20. prosinec 2016

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down