01.06.2021 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropa zažívá určité sezónní uvolnění situace s ptačí chřipkou

Navzdory změně sezóny, která obvykle předznamenává zmírnění situace vysoce patogenní influenzy ptáků (HPAI), jsou v Evropě i nadále hlášeny nové případy u drůbeže a volně žijících ptáků. Přestože riziko nákazy bylo sníženo na nejnižší úroveň ve Francii, Nizozemsko hlásí své první ohnisko po několika měsících. Dalšími zeměmi v regionu, které registrují nová ohniska u drůbeže, jsou Česká republika, Německo, Litva a Rumunsko. V posledních dvou týdnech byly v sedmi zemích oficiálně zaznamenány další případy u volně žijících ptáků nebo ptáků chovaných v zajetí.

Ve Francii bylo nebezpečí pro HPAI riziko v celé zemi prohlášeno za „zanedbatelné“. Podle francouzského ministerstva zemědělství je hrozba infekce nyní tak nízká, že na konci minulého týdne byla zrušena zdravotní bezpečnostní opatření – včetně ustájení komerční drůbeže. Poslední potvrzená epidemie byla 3. května. Téměř všechna ochranná a pásma dozoru byla zrušena. Všichni majitelé drůbeže – komerčních a hobby hejn – jsou však vyzýváni, aby sledovali zdraví svých ptáků a udržovali vysokou úroveň biologické bezpečnosti. Dokonce i na jihozápadě země, která byla nejvíce zasažena vlnou ohnisek HPAI v letech 2020–2021, jsou omezení v drůbežářském odvětví značně zmírněna. To znamená, že zemědělci nyní mohou opět přesouvat kachny a husy, stejně jako kuřata, perličky a křepelky. Od listopadu 2020 bylo ve Francii potvrzeno 492 ohnisek HPAI. Z toho 475 ohnisek bylo na jihozápadě země, přičemž depatement Landes představoval 341 ohnisek. Nákaza postihla hejna ve 14 dalších departementech a volně žijící ptáci byli pozitivně testováni na virus HPAI na 21 místech. Podle informací poskytnutých Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE) ztratila Francie od poloviny listopadu v důsledku úhynu a utracení pro virus HPAI H5N8 téměř 2425 milionu drůbeže. Dalších 19 600 ptáků zemřelo nebo bylo zabito po zjištění nízkopatogenního viru influenzy ptáků (LPAI) skupiny H5N3 od ledna tohoto roku. V květnu francouzský ministr zemědělství oznámil, že se diskutuje o plánu, který má zajistit, aby byla země lépe připravena na další hrozbu ptačí chřipky.

Ohniska HPAI u evropské drůbeže

Do 23. května bylo v evropských hejnech drůbeže dosud potvrzeno 1151 ohnisek HPAI. Podle Informačního systému Evropské komise (EK) se jedná o nárůst o 55 oproti předchozí zprávě do 8. května. Z 18 států, které registrují ohniska prostřednictvím tohoto systému. Polský celkový počet činil 327 a Německo 207. Litva letos zatím hlásila 38 ohnisek drůbeže, následuje Česká republika se 37 ohnisky. Jiné země oznámily ES více než 15 ohnisek. Za celý rok 2020 nahlásilo EK celkem 16 evropských států celkem 442 ohnisek HPAI u drůbeže.

Znovuzrození HPAI u nizozemské drůbeže

V Nizozemsku bylo podle ministerstva zemědělství potvrzeno ohnisko HPAI v provincii Limburg. Virus ptačí chřipky H5, který je považován za vysoce patogenní, byl zjištěn na krůtí farmě poblíž Weerdu v jihovýchodní provincii Limburg. Přibližně 13 000 ptáků z infikované farmy bylo utraceno, stejně jako nedaleké hejno asi 66 000 nosnic. V okruhu tří kilometrů od primárního ohniska bylo dalších sedm drůbežářských farem, kde se provádělo testování. Dalších asi 130 farem v okruhu 10 kilometrů od infikovaných prostor bylo vystaveno zákazu přepravy drůbeže, vajec, hnoje a použitých podestýlky. Podle oficiální zprávy pro OIE bylo potvrzeno , že virus patří mezi H5N8 HPAI. Drůbež v šesti nedalekých farmách navíc nevykazála žádné známky HPAI a byla negativní na virus. Až do posledního ohniska byly poslední nizozemské případy HPAI u drůbeže na farmě v sousední provincii Severní Brabantsko v polovině února.

Ztráty polské drůbeže se blíží 4 milionům

Nejnovější informace z polského hlavního veterinárního úřadu vyčíslily celkový počet ohnisek HPAI v zemi v letošním roce na 333, což přímo ovlivnilo více než 3,92 milionu drůbeže. Na každém místě byla potvrzena přítomnost varianty viru H5N8. Polský celkový počet je 21 nedávných ohnisek, která byla potvrzena v období od 13. do 24. května. Vyskytují se v hejnech ve čtyřech provinciích týkají se více než 666 500 ptáků. Čtrnáct hejn tvořily masné krůty, jiná masná husy nebo brojlery a dvě nekomerční hejna.

Čtyři další evropské země registrují nové případy HPAI u drůbeže

Poprvé byl v hospodářství v Litvě zjištěn virus HPAI podtypu H5N8. Podle poslední zprávy národní veterinární agentury OIE byli ptáci v prostorách obchodníka s drůbeží v západním hrabství Taurages minulý týden pozitivně testováni na tento virus. Přibližně 80 z 1238 ptáků různých druhů uhynulo a zbytek byl utracen. Úřady byly upozorněny na možnost HPAI, když ptáci uhynuli u dvou zákazníků obchodníka. Ptačí chřipka s virem H5N8 v litevském komerčním sektoru byla pravděpodobně vyřešena v lednu tohoto roku. Podle zpráv OIE byl však virus zjištěn v 10 hobby hejnech v pěti dalších okresech během měsíce května. Severoněmecké město Brémy zaznamenalo první případy HPAI. Hobby hejno bylo pozitivně testováno na variantu viru H5N8. V posledních dvou týdnech úřady v Německu rovněž zpětně zaregistrovaly ohniska HPAI 5N8 ve státech Württembersko, Meklenbursko – Sömódsko-Sömódsko a Šlesvicko-Holštýnsko, a to od prosince loňského roku do konce letošního března. V poslední době se u OIE objevily také nové případy se stejným podtypem viru Česká republika (dvě hejna) a Rumunsko (jedno).

Ptačí chřipka vyřešena u drůbeže ve čtyřech evropských státech

V posledních dvou týdnech veterinární agentury čtyř zemí v Evropě prohlásily OIE, že situace s ptačí chřipkou z minulé zimy byla „vyřešena“. Ukrajinský úřad uvádí, že je nyní bez ptačí chřipky. Počátkem tohoto roku byl virus H5N8 zjištěn v hejnech v Kyjevě a Doněcku a virus H5 HPAI v Chřipsonu a Mykolaivu. Od prosince 2020 do března letošního roku bylo v těchto ukrajinských oblasti oficiálně evidováno 14 ohnisek. Pro Chorvatsko toto prohlášení o řešení HPAI následovalo pouze po jednom ohnisku souvisejícím s variantou viru H5N8 během listopadu loňského roku. Itálie mezitím v únoru zaznamenala poslední ohnisko spojené se stejným virem.

Virus HPAI H5N1 byl zjištěn v dubnu pouze na jedné farmě v Maďarsku po předchozích případech v březnu tohoto roku. Je Protože už nebyly žádné další případy, veterinární orgán oficiálně prohlásil situaci za „vyřešenou“.

Situace v oblasti HPAI u volně žijících ptáků a ptáků chovaných v zajetí v Evropě

Počet potvrzených ohnisek HPAI u volně žijících ptáků v Evropě nyní činí 1545. Podle informačního systému ES o chorobách zvířat je to celkový počet za rok do 23. května. Ve srovnání s předchozím hodnocením z 8. května to představuje nárůst o 99. Zdaleka nejvíce případů zaznamenalo Německo s celkem 834 ohnisky – o 72 více než před dvěma týdny. Další případy v tomto období evidují také Dánsko (nyní s celkem 240 ohnisky), Švédsko (81), Nizozemsko (38), Estonsko (28), Litva (23) a Finsko (17). V posledních dvou týdnech byla OIE informována o nových ohniscích HPAI u volně žijících ptáků nebo ptáků chovaných v zajetí v sedmi evropských zemích.

Mezi významný vývoj patřily první infekce podtypu viru H5N1 ve Finsku a v německých státech Severní Porýní-Vestfálsko a Bavorsko. Také v Německu byly první případy spojené s variantou H5N8 v Sasku Anhaltsku a virem H5N4 v Mecklenburgu-Západním Pomořansku.  A konečně, po období bez nových detekcí je situace HPAI mezi rakouskou populací volně žijících ptáků také hlášena OIE jako „vyřešená“.

Zdroj: Poultry World

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down