Evropská komise obhajuje průtahy při revizi předpisů pro welfare zvířat

Podle Evropské komise je před jakoukoli revizí legislativy v oblasti dobrých životních podmínek zvířat zapotřebí dalšího dialogu se zúčastněnými stranami v návaznosti na průlomové právní kroky, které podali aktivisté naštvaní na to, že se nepodařilo splnit slíbený zákaz klecových chovů. Evropská komise v březnu sdělila Evropskému parlamentu, že odložené návrhy exekutivy EU vyžadují konzultaci se zúčastněnými stranami a dostatečné přechodné období pro zemědělský sektor.

Stále se má diskutovat

Evropská komisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreirová uvedla, že se domnívá, že iniciativa strategického dialogu, kterou zahájila předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová na začátku tohoto roku, by byla ideálním fórem pro diskusi. Reakce přišla poté, co Výbor občanů Evropské občanské iniciativy (EOI) pro konec doby klecové předložil Soudnímu dvoru v Lucemburku dokumenty, v nichž nastínil svůj případ, který prokazuje, že Komise nesplnila svůj slib a v reakci na úspěšnou evropskou občanskou iniciativu zavedla právní předpisy zakazující klece, které byly zavedeny s konkrétním záměrem poskytnout občanům EU větší vliv na rozhodovací proces EU.

Již před lety se rozhodlo

V roce 2021 se Komise jasně zavázala, že do konce roku 2023 předloží legislativní návrhy na zákaz klecových chovů v EU v návaznosti na evropskou občanskou iniciativu, kterou podepsalo 1,4 milionu lidí a kterou podpořila koalice 170 nevládních organizací vedená organizací Compassion in World Farming. Je to poprvé, co byla Komise pohnána k odpovědnosti za nečinnost v souvislosti s evropskou občanskou iniciativou. V případě úspěchu by Komise byla nucena zveřejnit své návrhy v jasném a přiměřeném časovém horizontu a poskytnout přístup ke svému spisu týkajícímu se evropské občanské iniciativy Konec doby klecové.

Nedá se to odkládat

Olga Kikou z občanské komise pro evropskou občanskou iniciativu End the Cage uvedla, že Evropská komise zklamala své občany a zklamala 300 milionů zvířat trpících v klecích: „Neexistuje žádné ospravedlnění pro další odklad. Nepřestaneme, dokud každá klec nebude prázdná.“ Průzkum Eurobarometr provedený Komisí v říjnu loňského roku zjistil, že 9 z 10 občanů EU se domnívá, že zvířata by neměla být chována v individuálních klecích. Vědečtí poradci Komise, Evropský úřad pro bezpečnost potravin, rovněž podpořili z důvodu dobrých životních podmínek nosnic, prasat, mléčných telat, kachen, křepelek a králíků.*

Poultry World

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down