07.02.2024 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská komise prý naslouchá – protesty zemědělců se stupňují

Vzhledem k tomu, že protesty zemědělců v Evropské unii sílí, Evropská komise se rozhodla udělat několik ústupků, aby se pokusila situaci zmírnit. Po dřívějších protestech v Německu tisíce zemědělců zablokovaly svými traktory hlavní silnice ve Francii a Belgii.

 Tisíce belgických zemědělců s více než 1300 traktory se shromáždily před Evropským parlamentem v Bruselu.

Francouzští a belgičtí farmáři zatčeni

Při těchto posledních protestech byly ve Francii zatčeny desítky farmářů, kteří se pokusili zablokovat Rungi (největší potravinářský velkoobchod na světě Marché international de Rungis), hlavní distribuční centrum potravin, které živí 12 milionů lidí. Francouzská vláda již dříve varovala farmáře, že jakékoli narušení provozu v Rungis by překročilo hranici, a vyslala tam stovky těžkooděnců. V Bruselu zemědělci házeli vejce na budovy parlamentu a zapálili ohně po celém regionu. Kejdu a hnůj rozmístili po mnoha budovách Evropského parlamentu ve Francii a Belgii.

Rozzlobení farmáři

Zemědělci jsou naštvaní, že Evropská komise pokračuje v omezování finanční podpory zemědělství ze společné zemědělské politiky, která má chránit zemědělce před klesajícími cenami a levným dovozem. Také se obávají, že se zavádějí další ekologické regulace, které je podle nich nemožné splnit, a zároveň produkovat potraviny pro rychle rostoucí světovou populaci. Isabel Proostová, farmářka z belgických Flander, řekla: „Jsme tu, abychom bránili naše zemědělství. Již tři roky se neúspěšně snažíme upozornit belgickou vládu na naše problémy. Musíme se konečně probudit a s celou Evropou bojovat za společnou věc: možnost vykonávat zemědělskou profesi pro nás a naše děti.“

Hlavním jablkem sváru pro zemědělce je Zelená dohoda pro Evropu, jejímž cílem je učinit Evropu do roku 2050 uhlíkově neutrální, a zákon o obnově přírody, jehož cílem je „zlepšit biologickou rozmanitost v zemědělských ekosystémech“. Další bruselský zemědělec, Bart van Rooyen, uvedl: „SZP je navržena tak, aby nás finančně podpořila, abychom mohli zajistit, že budeme moci pokračovat v produkci potravin, které jsou pro spotřebitele cenově dostupné. Evropská komise však nadále sahá do našich kapes tím, že snižuje dotace, což nám znemožňuje konkurovat levnějším dovozům. Tyto faktory spolu s nekonečnými ekologickými regulacemi, větší byrokracií a neustálým přehlížení zemědělců znamenají, že musíme podniknout rozhodné kroky. Komise nás musí vyslechnout.“ Evropská komise však trvala na tom, že naslouchá a povolila zemědělcům určité ústupky, například jim umožnila vrátit půdu, která byla pro účely ochrany životního prostředí ponechána ladem, zpět do produkce.

Reakce EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla pod tlakem, že návrh na snížení administrativní zátěže bude předložen na nadcházejícím zasedání ministrů EU. Komisař EU pro zemědělství Janusz Wojciechowski k tomu uvedl: „Návrhem této dočasné výjimky Komise prokazuje flexibilitu a solidaritu s evropskými zemědělci tváří v tvář mimořádným obtížím. To, že se umožňuje produkce plodin vážících dusík a meziplodin bez použití přípravků na ochranu rostlin, nastoluje rovnováhu mezi krátkodobou nutností podporovat zemědělce a dlouhodobou potřebou chránit naše klima, zdraví půdy a biologickou rozmanitost.“

Ekonomická zátěž

Společná zemědělská lobbistická skupina Copa Cogeca zaslala dopis Ursule von der Leyenové, v němž nastínila selhání Komise. „Musíme naslouchat ozvěnám, které se rozléhají po celém kontinentu od západu až po východ Evropy. Zemědělské komunity čelí obrovským tlakům, které se nahromadily až v posledních letech.“ „Ekonomická zátěž a byrokracie dusí zemědělce v celé EU. Klimatické a geopolitické krize mají značný dopad na evropské farmy. A to vše s pocitem, že na zemědělské podniky budou uvalena další omezení a více evropských regulací se závažnými a nevratnými důsledky na produkci a příjmy, a navíc zvýšení dovozu produktů s nižšími environmentálními a sociálními normami. „V posledních několika letech jsme se energicky ozývali, ale nebyli jsme vyslyšeni! V důsledku toho je situace v mnoha členských státech v současné době velmi napjatá a zemědělci vycházejí do ulic, protože přežití evropských rodinných zemědělských podniků, jak je známe dnes, je ohroženo.“

Budou volby

(Mnoho evropských zemědělských lobbistických skupin soustavně tvrdí, že jejich evropští politici ztrácejí zájem o zemědělství a snaží se při každé příležitosti zaměřit na zemědělce finančně a s větší byrokracií. Spojené království oficiálně opustilo Evropskou unii v roce 2020 prostřednictvím brexitu, aby snížilo dominanci předpisů EU v Anglii, Walesu, Skotsku a Severním Irsku. Hrozby ze strany dalších zemí EU, že také vystoupí z EU, se stále objevují, ale dosud nebyly podniknuty žádné přímé kroky.) Všechny oči budou upřeny na politiky, protože volby do Evropského parlamentu jsou naplánovány na červen tohoto roku. Poslanci se obávají, že krajně pravicové strany, které přitahují více zemědělců, by mohly ve volbách získat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down