30.10.2018 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská unie plánuje přísnější pravidla pro antibiotika

Evropský parlament přijal plány na omezení používání antibiotik v zemědělských podnicích, aby nedocházelo k rezistenci bakterií. Dohoda ministrů EU byla přijata 583 hlasy pro 16 proti a 20 účastníků se zdrželo hlasování.

Nový zákon by omezil používání antimikrobiálních látek jako preventivního opatření, pokud nebyly žádné klinické příznaky infekce (jako profylaktické použití) u jednotlivých zvířat, nikoliv u skupin. Léky mohou být použity pouze v případech, kdy je to v plném rozsahu odůvodněno veterinářem v případech, kdy existuje vysoké riziko infekce. Metafylaktické použití (tj. léčba skupiny zvířat, pokud vykazují příznaky infekce) by mělo být poslední možností a dojít by k němu mělo pouze tehdy, pokud veterinární lékař diagnostikoval infekci a předepsal antimikrobiální látky. Aby se pomohlo v boji proti antimikrobiální rezistenci, zákon umožnil Evropské komisi k tomu, aby vybrala antimikrobiální látku, která by byla vyhrazena pouze pro léčbu lidí.
Medikovaná krmiva
V rámci zvláštního hlasování poslanců Evropského parlamentu schválili 583 hlasů pro, 31 bylo proti a 6 se zdrželo hlasování, nová pravidla o odpovědnějších způsobech výroby, prodeje a používání medikovaných krmiv pro řešení antimikrobiální rezistence. Aby byl zajištěn účinný boj proti antimikrobiální rezistenci, poslanci EP přijali nová pravidla o medikovaném krmivu na všechna veterinární léčiva podávaná perorálně, ať už v krmivu nebo pitné vodě, včetně takzvaného „top dressingu“ (kdy chovatel veterinární léčivý přípravek manuálně nastříká na krmivo).*

Dohoda ještě musí být formálně schválena Radou před zveřejněním v Úředním věstníku

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down