Evropský holštýnský šampionát se blíží

Evropský šampionát je nejprestižnější soutěž holštýnského skotu. Koná se jedenkrát za tři roky vždy v jedné členské zemi Evropské holštýnské a red holštýnské konfederace (EHRC). Chovatelé, kteří se na této akci podílejí, reprezentují asi dvacet zemí. V letošním roce bude šampionát uspořádán ve Francii.

Show se bude konat 17.–19. června 2016 v Colmaru, jenž je snadno přístupný ze všech evropských metropolí, neboť leží v blízkosti německých a švýcarských hranic.

Z historie evropského šampionátu
V roce 1989 se v Paříži konalo první setkání evropských chovatelů. Výstavy se zúčastnili chovatelé ze šesti zemí zvířat: Rakouska, Belgie, Francie, Itálie, Nizozemska a Západního Německa. Toto první evropské setkání bylo zaměřeno na prezentaci genetické úrovně, produkce a ekonomické efektivnosti plemene v každé zúčastněné zemi.
Jak pořadatelé doufali, výstava se stále rozvíjela a nakonec se z ní stal evropský šampionát.
Počet zastoupených zemí i počet zvířat v soutěži stále stoupal a kritérii soutěže se rovněž vyvíjela. Evropský holštýnský šampionát je nyní plnohodnotná událost s vynikajícím renomé, organizovaná členskými státy EHRC.
Evropský šampionát hraje důležitou roli při podpoře plemene holštýnského v Evropě i na celém světě. Tato akce umožňuje všem zúčastněným zemím prezentovat plody jejich vynikající práce v nejlepších podmínkách.

Výběr zvířat pro soutěž
Výběr krav je rozhodujícím krokem, který bude mít vliv na prezentaci dané země. Do 9. května 2016 se musí seznam zvířat dodat a ta se pak objeví v katalogu. EHRC má pro účast velmi přísná pravidla hygienická i zdravotní.
Kategorie jsou rozděleny takto: nejmladší do 32 měsíců, po prvním otelení, střední na 2. laktaci, maximální věk 60 měsíců, seniorky musí mít za sebou minimálně tři laktace.

Kdo přijede?

Mezi účastníky budou mít dvě země významný počet krav - Francie a Švýcarsko. Zúčastnit se bohužel se zvířaty nemohou Finsko, Řecko, Polsko, Rumunsko, Rusko a Švédsko. Ale mohou přivézt své nejlepší vodiče. U dvou zemí (Chorvatsko, Dánsko) není účast ještě potvrzená. Konečný počet účastnických zemí bude znám měsíc před konáním akce. Zatím se přihlásilo se svými zvířaty čtrnáct zemí, v polovině roku 2015 bylo přihlášeno 179 krav, 122 holštýnských (H) a 57 red holštýnských (R). Přijedou Rakousko (6 H, 4 R), Belgie (5 H, 1 R), Česká republika (5 H, 2 R), Francie (15 H, 10 R), Německo (10 H, 10 R), Maďarsko (5 H), Irsko (8 H), Itálie (15 H, 5 R), Lucembursko (5 H, 2 R), Nizozemsko (7 H, 3 R), Slovinsko (6 H), Španělsko (10 H), Švýcarsko (15 H, 15 R), Velká Británie (10 H, 5 R). České zástupkyně holštýnského skotu se budou vybírat na výstavě v Opařanech.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down