03.10.2016 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Excelentní výkrmové ukazatele

Podnikatelské aktivity akciové společnosti DŽV Rychnov nad Kněžnou, která funguje již 14 let jako nástupnická organizace SZP pro živočišnou výrobu v Rychnově nad Kněžnou založeného v roce 1973, zahrnují produkci vepřového masa a konzumních vajec. Zatímco vyprodukovaným objemem obou komodit se východočeský zemědělský podnik řadí k největším producentům v kraji, zootechnickými výsledky ve výkrmu patří k nejlepším v republice.

 

V rámci živočišné výroby uvedený specializovaný podnik se 45 zaměstnanci provozuje tři střediska, a to drůbežárnu v Semechnicích u Opočna, kde ve dvou hejnech chová 125 tisíc nosnic (hnědovaječných hybridů Hisex a Lohmann). Součástí střediska je i odchovna kuřic, které jako jednodenní dovážejí líhně ze Žabčic a Nitry. Dále vlastní farmu s reprodukčním chovem prasat v Ještěticích, kde je ustájeno 420 prasnic a tomu odpovídající počet prasniček. A konečně středisko Kostelecká Lhotka, kde je ustájovací kapacita pro deset tisíc výkrmových prasat.

„Původní provoz pro výkrm prasat vybudovaný v osmdesátých letech minulého století prošel po bezmála dvaceti letech užívání zásadní technologickou obměnou zahrnující instalaci systému tekutého krmení. Následná a zatím poslední rekonstrukce výkrmových kapacit, která proběhla za provozu v roce 2015, spočívala ve výměně litinových podlahových roštů za betonové, v odstranění železných zábran u stěn a jejich nahrazení keramickými obklady a zahrnovala i opravu hrazení. Aktuálně naskladňujeme v průměru okolo 6500 zástavových selat, přitom ročně vykrmíme okolo dvaadvaceti tisíc prasat. Zhruba polovinou se na vyprodukovaném objemu vepřového masa podílí zástavová selata z vlastní produkce, dodavatelem zbývajícího počtu je ZOD Žichlínek,“ uvedl ředitel DŽV Rychnov nad Kněžnou, a. s. Tomáš Jedlička.

Po rekonstrukčních zlepšeních, správně načasované vakcinaci a dalších systémových opatřeních se aktuální podnikové výsledky ve výkrmu pohybují na úrovni 900 až 920 g průměrného přírůstku, a to při konverzi 2,40 kg směsi a se ztrátami úhynem pod jedno procento. To jsou čísla, o  nichž si mohou nechat zdát i v některých repopulovaných chovech.*

Více se dočtete v listopadovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down