11.12.2009 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Exotika: Nevšední podívaná v Lysé

Na přelomu října a listopadu proběhl na Výstavišti v Lysá nad Labem druhý ročník výstavy pro chovatele a pěstitele exotických zvířat a rostlin. Během třech dnů konání akce nazvané Exotika 2009 měli návštěvníci možnost shlédnout nejen ukázkové expozice s velkými papoušky, drobnými astrildy, exotickými holoubky, okrasnými bažanty a kachničkami, tropickými druhy ryb, obojživelníky, ještěrkami a hady, ale také drobnými savci. Atraktivní aranžmá ještě umocňovaly živé tropické rostliny, ať už v podobě sukulentů nebo nepřeberného množství dalších exotických květin, například bromélií a orchideí.

„Zařazením výstavy Exotika do kalendáře našich akcí s tématikou přírody a chovatelství jsme reagovali na požadavky široké návštěvnické obce. Naším záměrem bylo vyhovět nejen chovatelům exotických zvířat, ale také pěstitelům exotických rostlin. Návštěvníci tak budou moci na jednom místě spatřit například papoušky a drobné exoty, ale také terarijní živočichy, akvarijní rybky a rozličné tropické rostliny. Věříme, že stejně lákavé budou i soutěžní expozice, v rámci nichž proběhne otevřené mistrovství drobných exotů, soutěžní výstava barevných kanárů nebo Polabské derby výstavních andulek. Po velkém ohlasu v loňském roce jsme i do letošního programu výstavy zařadili burzu a prodejní trh nejen se zvířaty, ale i chovatelskými pomůckami, krmivy a nezbytnou odbornou literaturou,“ uvedl na adresu druhého ročníku výstavy Exotika 2009 ředitel výstaviště Lysá nad Labem Ondřej Matouš.
Pestrá kolekce
Slova chvály nad povedenou koncepcí zazněla také z úst Ladislava Žohy, který v roli jednatele Klubu přátel exotického ptactva měl velký podíl na obsazení drtivé většiny expozic s exotickými zvířaty.
„Doufám, že se nám podařilo představit exotická zvířata v celém jejich spektru. Velkou zásluhu na tom má všech asi padesát vystavovatelů, kteří do Lysé přivezli na čtyři sta druhů zvířat asi v patnácti stech kusech. Na své si přišli všichni zájemci o akvaristiku, a to jak začátečníci, tak fajnšmekři, pro které jsme připravili například velmi pěknou kolekci terčovců. Ukázce terarijních zvířat, tj. plazů bezpochyby dominoval dvouletý kajman brýlový z Domu dětí a mládeže z Prahy 5. Ze skleníků zmiňované smíchovské organizace pocházela i kolekce tropických žab. Nejpočetněji byli zastoupeni ptáci, kromě běžných a poměrně známých druhů byli k vidění i takové chovatelské skvosty, jakými jsou například zoborožec křiklavý nebo ledňáci obrovští a modrokřídlí. Kolekce drobných exotů byla sestavena zejména z astrildovitých pěvců a snovačů. O zpestření kolekce drobných savců se postaraly jak vakoveverka létavá, tak dva druhy veverek, a to Prevostova a Finlandsonova stejně, jako ježek bělobřichý nebo skunk smradlavý. Kromě expozic tvořících jádro samotné výstavy mohli návštěvníci obdivovat také bodované kolekce výstavních andulek, barevných kanárů, drobných exotů a papoušků,“ prozradil Žoha.
Členové Klubu chovatelů bažantů, okrasného vodního ptactva a holoubků v rámci své expozice představili zajímavý sortiment hned několika druhů holoubků a hrdliček, dále kachniček a husí, drobných kurů (včetně kura bankivského, několika křepelek a frankolínů) a bažantů (asi 15 druhů). Klubovou raritou pak byli vystavení plameňáci růžoví, jeřábi korunkatí a panenští a již zmiňovaní ledňáci.
Bodované expozice
K soutěžním expozicím je třeba doplnit, že v kategorii drobné exotické ptactvo, v rámci níž se bodovali zebřičky (180 kusů v bezmála 30 barevných variacích) chůvičky japonské, amady nádherné a červenohlavé, amadiny diamantové, pruhované a červenohlavé, panenky, pásovníci, kubánky a rýžovníci komise ve složení Hans Hartig, Hans-Jürgen Helm a Josef Piskora určila vítězem výstavy samečka zebřičky skořicové z chovu Ivana Hájka z Chrudimy, dále samičku ve stejném zbarvení chovatele Švadlenky a šedou japonskou chůvičku Tomáše Osoby z Dolní Bělé. Celkovým vítězem soutěže barevných kanárů hodnocenou Klausem Brösem se stal běloachátový recesivní kanár chovatele Jiřího Bílka z Trhového Štěpánova, oceněný jednadevadesáti body. V Polabském derby se o ocenění za nejlepší výstavní andulky podělili Ladislav Groda z Opavy a Svatopluk Janda z Mukařova. Z drobných papoušků se posuzovateli Pavlu Borovičkovi nejvíce líbil samec papoušíčka brýlatého, kterého vystavoval Karel Novotný z Mělníka.
Ve spolupráci s nadšenými a pro chovatelství a pěstitelství zapálenými lidmi se Výstavišti v Lysé podařilo připravit divácky zajímavou a atraktivní podívanou. A to je dobrý odrazový můstek k tomu, aby se tradice výstavy Exotika mohla rozvíjet a doplňovat tak těch několik málo stejně zaměřených výstav v republice.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down