Již potřetí se na Výstavišti v Lysé nad Labem pod názvem Exotika 2010 uskutečnila výstava pro chovatele a pěstitele exotických zvířat a rostlin. Stejně jako loni i letošní ročník přinesl zajímavě naaranžované expozice s velkými papoušky, drobnými exoty, okrasnými bažanty a kachničkami, tropickými druhy ryb, obojživelníky, plazy a drobnými savci doplněné o tropické rostliny. Nedílnou součástí zmiňované výstavy bylo také soutěžní hodnocení drobných exotů, barevných a postavových kanárů a v rámci polabského derby i andulek.
Koncem října se výstavní haly lysského výstaviště na tři dny zaplnily exotickými zvířaty. Halu A1 se svými chovanci obsadili členové Klubu chovatelů bažantů, okrasného vodního ptactva a holoubků. V jejich ukázkové expozici samozřejmě nemohli chybět okrasní holoubci a hrdličky stejně jako zástupci okrasných druhů vodního ptactva, drobných kurů a bažantů. Mezi drobnými kury mohli návštěvníci spatřit také divoké předky domácích plemen slepic, respektive kura bankivského a Sonneratova. Bohatá kolekce bažantů reprezentovaná pětadvaceti druhy (včetně podruhů a mutací) pak dala vyniknout pestré škále barev, jež si Matka přírody přichystala výhradně pro kohouty z čeledě kurovitých. Klubovou raritou pak byli vystavení plameňáci růžoví, jeřábi korunkatí, dva druhy hoků – chocholatý a přilbový a konečně australští běžci emuové.
Na stejném místě si připravili expozici i akvaristé, kteří své dokonale upravené nádrže osadili nejen množstvím akvarijních ryb rozličných tvarů, barev a velikostí, ale také sladkovodními kraby a krevetkami.
Poprvé v republice
Ve vedlejší hale B byly k vidění opravdové ptačí skvosty, z nich pak rozhodně stojí za zmínku zoborožec stříbrouchý, dále sojky inka a dlouhoocasá, majna Rotschildova, leskoptve královská a tříbarvá, kraska červenozobá nebo ledňák modrokřídlý. Pozadu nezůstala ani početná kolekce velkých papoušků s ary, kakaduy a amazoňany v čele, kterou samozřejmě doplňovali i častěji chované menší druhy, mnohdy pak i v jiném než přírodním zbarvení (mutace). Z této skupiny ptáků jen opravdoví fajnšmekři ocenili prezentaci velmi vzácného endemického indonézského papouška Trichy orlího, který byl v republice vystaven vůbec poprvé. Chovatelem tohoto nádherného černočerveného ptáka, jenž svou jemně ochmýřenou hlavou připomíná spíše supa než zástupce řádu Psittaciformes je Čestmír Drozdek. Zkušený jihočeský chovatel je u nás jediný, kdo tyto vzácné papoušky nejen chová, ale podařilo se mu již odchovat mláďata.
Tím ptačí koncert v hale B rozhodně nekončil. Ve velké voliéře se v několika druzích prolétávaly turaka, v zasklených vitrínách osazených živými rostlinami dováděli astrildovití pěvci a snovači, jejichž další zástupci byli v hojném počtu k vidění i v malých klecích. Netradičním ptačím exponátem pak byly drobné sovy v podobě puštíka rudonohého a sovy králičí.
Ukázku terarijních zvířat, tj. plazů tvořila kolekce vodních a suchozemských želv, tropických žab a běžně chované druhy hadů a ještěrek. Diváckým zpestřením byly i vitríny s drobnými savci- například vakoveverka létavá, poletuška, burunduk páskovaný, psoun prériový, skunk smradlavý nebo mangusta liščí, která v Lysé měla premiéru. Pro tuto asi půlmetrovou a necelý kilogram vážící africkou šelmičku z čeledi promykovitých je typický život ve skupinách čítající i čtyřicet zvířat. Nad bezpečím skupiny během denní aktivity bdí několik jedinců, kteří z vyvýšených míst ve zpřímeném postoji sledují své nejbližší okolí.
Bodované expozice
Kromě zvířat v jednotlivých expozicích tvořících jádro samotné výstavy mohli návštěvníci v hale A 2 obdivovat také bodované kolekce výstavních andulek, barevných kanárů, drobných exotů a papoušků. Letos jich bylo asi ve 154 klecích vystaveno na dvě stě kusů.
V kategorii drobné exotické ptactvo se bodovali zebřičky (91 kusů v bezmála 30 barevných variacích) a chůvičky japonské (50 kusů v osmi barevných kombinacích) a dále například amadiny Gouldové, pásovníci, astrildi rákosní, amadiny pruhované, páskované a červenohlavé, panenky hnědoprsé a muškátové, oba pásovníci (dlouhoocasý a krátkoocasý) nebo rýžovníci. V Polabském derby se o ocenění za nejlepší výstavní andulky stejně jako loni podělili Ladislav Groda z Opavy a Svatopluk Janda z Mukařova. Druhému z nich pak samice agapornise Fischerova hodnocená v kategorii drobných papoušků posuzovatelem Pavlem Borovičkou vynesla ocenění v podobě Vítěze výstavy. V první celostátní výstavě korel pořádané Českým klubem chovatelů korel získal Mistra klubu za šedou perlovou samici chovatel Milan Pikhart ze Kdyně.
Prezentační expozice byla vkusně doplněna o prodejní trh nejen chovatelských a pěstitelských potřeb, ale i exotických ptáků, zvířat a rostlin.