Faktory ovlivňující reprodukční výkonnost krav

Mnohé faktory ovlivňují plodnost krav- velký vliv má management reprodukce a využití užitečných nástrojů ke zmírnění negativních vlivů, a tak splnit specifický reprodukční cíl a/nebo vyřešit specifický reprodukční problém.

Nejdůležitějším důvodem špatné reprodukce je obtížnost detekce estru, zejména u velkých stád. Tipy, které pomáhají detekovat říji:
• Poskytování dostatečného prostoru, aby mohly krávy vyjádřit říjové chování.
• Pokrytí podlah stáje měkkým kaučukem pomáhá zvýšit účinnost detekce estru zvýšením naskakováním krav, v případě tvrdých podlah jsou nižší kvůli strachu z uklouznutí.
• Rutinně nejméně 3 x 20–30 minut pozorovat po celých 24 hodin, jindy než při dojení.
• Použití pomůcek pro detekci estru – pedometry, senzory, změny ve vaginálním hlenu a měření progesteronu v mléce.
Čas na březost
Nejvyšší zabřezávání nastává, když jsou krávy inseminovány během posledních 10 hodin, kdy klidně stojí při naskakování jiných nebo během prvních 6 hodin po skončení projevů říje. Krávy poprvé zjištěné v říji během dopoledne by měly být inseminovány v odpoledních hodinách dne, zatímco krávy poprvé pozorované v odpoledních hodinách by měly být inseminovány ráno následujícího dne.
Péče po porodu
Obrana dělohy proti nemocem může být snížena po otelení. Zajištění čistého a pohodlného kotce je tedy důležité pro minimalizaci stresu při telení. Krávě by tam měla být umístěna pobyt alespoň den po otelení, ale nemusí být izolována od hlavního stáda po delší dobu, pokud je zdravá. Po každém použití by měl být kotec vyčištěn, a pokud je podezření na onemocnění, měl by být dezinfikován.
První inseminace a interval
Obecně platí, že čím dříve se po otelení se krávy inseminují, tím nižší bude zabřezávání, ale čím kratší bude mezidobí. Není proto vhodné inseminovat krávy co nejdříve po otelení, protože:
• Všechny krávy potřebují čas na doplnění tělesných rezerv v na začátku laktace – krávy inseminované za méně než 35 dní jsou méně plodné.
• Otelené krávy vyžadují čas, aby se usadily ve stádě, než budou zase březí.
• Může mít škodlivý vliv průběh otelení.
• Roční prodej mléka a užitkovost vysoce užitkových krav mohou být sníženy, pokud bude mezidobí mnohem nižší než 365 dní.
Veterinární program
Jakékoli nemoci, které významně ovlivňují celkové zdraví skotu, mohou ovlivnit reprodukční funkci. Infikované krávy (tuberkulóza, paratuberkulóza) mohou být anestrické, nemusí ovulovat, březost může končit potratem.
Výživa
Nízký příjem energie je pravděpodobně jednou z nejčastějších příčin reprodukčního selhání, opožděné poporodní říje nebo dokonce prodloužení anesru, snížené zabřezávání apod.
Pro normální růst a vývoj mladého skotu jsou nezbytné dostatečné zásoby bílkovin, a pokud je růst snížen, věk puberty se zpozdí. Nedostatek vápníku a fosforu v dávce také způsobuje problematický stav vaječníků, což vede k tomu, že zvířata se po dlouhou dobu nevykazují estrus. Vitamíny A a D jsou důležité pro reprodukci u skotu. Nedostatek má za následek anestrus, časté přebíhání, potraty a narození slabých a mrtvě narozených telat.
Management tepelného stresu
Tepelný stres je často spojen s dlouhými říjovými cykly přesahujícími 26 dní následovanými nízkým zabřezáváním a vysokou embryonální úmrtnosti.
Na druhou stranu, chlad může negativně ovlivnit plodnost nebo stav plodu. Pokud je hladina krmiva nedostatečná nebo je málo proteinu, mohou se objevit komplikace, jako je syndrom ulehnutí. S vážným snížením tělesného stavu mohou krávy snížit užitkovost a mají problémy zabřeznout i po reinseminaci. Poskytování stínů, ventilátorů, postřikovačů, studené vody v létě a boxy s dostatečným množstvím stelivového materiály v zimě může být velkou pomocí.
Dairy Global

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down