„Koronavirové“ příspěvky na sociálních médiích v Indii a Pákistánu, které varují před nebezpečím konzumace kuřecího masa, poškozují producenty drůbeže a nečiní nic pro zastavení šíření nového koronaviru. Nikdo přesvědčivě neví, ze kterého zvířete nový koronavirus přeskočil na člověka, ale víme, že se nyní přenáší z člověka na člověka. V oficiálních zprávách nebyla o kuřatech ani zmínka.
Možná byli tím druhem původu viru netopýři, ale to ještě musí být definitivně prokázáno a vědci jsou ohledně vyvozování závěrů opatrní. K dnešnímu dni nikdo neví, odkud virus pochází. Víme však, že už se nepřenáší od zvířat. Když však je málo konkrétních odpovědí, příliš často se objevují zvěsti, které zaplňují prázdnotu, a zdá se, že se to stalo v Indii a Pákistánu, kde se naměřilo na drůbež.
Nebezpečí sociálních médií
Příspěvky na sociálních médiích, které upozorňují na to, že virus COVID-19 by mohl být přenesen z konzumace kuřat, vedly v obou zemích k dramatickému poklesu spotřeby kuřat.
Podle The Economic Times, obchodních novin, uvedly drůbežářské společnosti v zemi, že prodej kuřecího masa a vajec se v posledních týdnech snížil na polovinu, a to díky pověsti o novém koronaviru. Uvádí se, že spotřeba brojlerů klesla o 50 %, zatímco ceny klesly o 70 %. Podobně existují zprávy, že zemědělci snižují produkci masa.
Ujištění o bezpečnosti konzumace masa
Indian Express uvedl, že oddělení chovu zvířat a mlékařství Ministerstva zemědělství ujistilo, že převládající cestou přenosu viru je z člověka na člověka a že drůbež nebyla nikdy do přenosu zapojena. Zdá se, že toto sdělení nebo něco podobného se šíří na sociálních médiích spolu s řadou obrázků z oficiálních zdrojů uvádějících, že kuřecí maso a vejce jsou ke konzumaci bezpečné. Podobný dopis o bezpečnosti kuřat koluje od Indické veterinární asociace. Další příspěvky vychvalují výhody konzumace kuřecího masa, další popírají existenci viru a vyzývá uživatele sociálních médií, aby jedli kuřata a nezabíjeli zemědělce!
Od vypuknutí nemoci v Číně se dozvídáme spoustu nového a bezpochyby i to, jak se virus šíří. Co se však mělo vědět už dávno, je to, že vyděračství zřídkakdy funguje, a v tomto konkrétním případě může spotřebitele připravit o správnou výživu přesně v době, kdy ji nejvíce potřebují, a producenty o jejich živobytí.*
Mark Clements, www.wattagnet.com/blogs