03.03.2022 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farma Koňákov – tak trochu jiný svět

Myšlenka tehdejšího studenta pražské zemědělské univerzity Tomáše Kotajnyho pořídit si pár oveček položila před takřka dvaceti lety základ vzniku dnešní úspěšné a moderní farmy rodiny Kotajnych v Koňákově nedaleko Českého Těšína. Špičkový chov masného skotu plemene aberdeen angus o počtu více než stovky matek je situován jak na malebných pastvinách Těšínské pahorkatiny, tak v kompletně zrekonstruovaném areálu.

V něm nechybí ani návštěvníky zdejších akcí pro veřejnost a turisty velmi oblíbená rozhledna vytvořená na betonových silech. Farma, na jejímž chodu se podílí řada členů celé velké rodiny v čele s jejím zakladatelem Gustavem, disponuje i bourárnou a nabízí tak prodej hovězího masa ze dvora.  

Jižně od posledních domů Havířova se krajina začíná zvedat do kopců a výrazně se mění. Končí tu průmyslově uhelný region a mezi Havířovem na severu, Frýdkem-Místkem na západě a Českým Těšínem na východě se rozprostírá tak trochu jiný svět – členitá a velmi malebná Pobeskydská pahorkatina. Kolem roztroušených domů se pasou krávy nebo ovce, lidé pracují na záhumenkách. Člověk by ani netušil, že v těsné blízkosti velkých průmyslových měst a hlavních dopravních tahů může existovat jako ostrý kontrast tato překrásná podhorská oblast.

A právě tu si jako svůj budoucí domov vybrali předci rodu Kotajnych, když sem v roce 1848 přišli z Francie. Pět rodin se tenkrát usadilo v obci Koňákov, ležící šest kilometrů jihozápadně od Českého Těšína, jehož je součástí. 

S dlouhodobou ideou farmy, kterou je opětovné navrácení k přírodě a k produkci kvalitního a chutného masa, samozřejmě úzce souvisel výběr vhodného plemene. Rodina vsadila na moderní celosvětově rozšířené plemeno masného skotu, které vyniká především raností a výbornými mateřskými a výkrmovými vlastnostmi – aberdeen angus. 

Jeho chov je provozován extenzivně s co nejnižšími náklady – krmí se pouze objemná krmiva (ad libitum) a minerální lizy s přídavkem nedostatkových prvků, především selenu a hořčíku. Přesto se u skotu daří dosahovat velmi dobrých přírůstků a velmi slušného průměrného zisku. Počet plemenných matek je aktuálně 124 + 17 březích jalovic. Farma se zaměřila na kvalitní genetiku, zvířata dlouhodobě patří mezi TOP 10 v České republice. „Část plemenných jalovic exportujeme do zahraničí, zejména do Španělska, Portugalska, Rumunska, Polska, Ruska a na Slovensko, kde je o ně opravdu velký zájem. Nejlepší býčky prodáváme v aukcích prostřednictvím odchovny plemenných býků v Cunkově,“ informuje Tomáš Kotajny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down