26.12.2020 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farma přístupná i pro veřejnost

Ve Štětovicích na úrodné Hané najdeme Zlatou farmu, kterou zhruba šest let provozují spolu s rodiči a příbuznými Zlata Ronzová Mádrová a Lukáš Ronz. Jejich ideou je farma otevřená a přístupná široké veřejnosti. Návštěvníci areálu mohou kromě prohlídky posedět v kavárně, kde jsou k dispozici vlastní mléčné výrobky a mnoho dalších regionálních pochutin. Na farmě je i dětský koutek.

Zlatá farma hospodaří na 42 hektarech zemědělské půdy, celá výměra je vedena jako orná půda. Vzhledem k zaměření na chov dojnic se ale rostlinná výroba přizpůsobuje výrobě živočišné.

Ve štětovických stájích chovají český strakatý skot. Jak říká Zlata Ronzová, toto tradiční plemeno do zdejších podmínek zapadne nejlépe. Aktuální stav je 70 krav s průměrnou roční užitkovostí na úrovni 7800 kilogramů. „Denně nadojíme prostřednictvím robotu zhruba 1500 litrů mléka. Přibližně polovinu prodáváme do mlékárny Brazzale a druhou polovinu zpracujeme ve vlastní minimlékárně,“ upřesnil Lukáš Ronz.

Podle jejích slov vsadili pouze na čerstvé produkty, jako jsou čerstvé sýry, tvaroh nebo kefír. S úspěchem se prodávají nejen přímo ve vlastním obchodě, prodejnách se zdravou výživou či na farmářských trzích, ale celý sortiment se dodává i do Globusu. Výrobkem číslo 1 je podle Zlaty Ronzové pasterované mléko ve skle. „V poslední době se totiž snažíme chovat ještě více ekologicky a měníme naše obaly z plastových na skleněné, jež jsou zálohované a vratné,“ vysvětluje chovatelka.

Kromě toho je na farmě dispozici i automat, ve kterém se denně prodá zhruba 130 litrů mléka.

Kromě klasického hospodaření se mladí manželé starají i o zachovávání místních tradic. Ve spolupráci s obcí a spolkem Štětovická slípka se konají oslavy velikonoc, dožínky či vánoční prohlídky betléma.

Jak říká Zlata Ronzová, rok 2020 nebyl zrovna přívětivý k pořádání kulturních akcí různého druhu. „Nezbývá než doufat, že se vše v dobré obrátí, a my se zase budeme moci potkávat se svými milými. Je mnoho míst, kam lze vyrazit za zábavou, ale jen málo takových, kde se zabaví celá rodina – včetně dětí a seniorů – dobře se nají a napije, i nakoupí od místních producentů. Jedním z takových míst je právě naše Zlatá farma ve Štětovicích. S akcemi pomáhá spolek Štětovická slipka, z. s., který provozuje i Štětovické skanzen, který připomíná dřívější život na vsi. Cílem spolku je zachovat a obnovovat lidové tradice na Hané.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down